Ogrzewanie – gaz ziemny czy płynny
reklama

Wygodnym i łatwym w stosowaniu paliwem do zasilania urządzeń grzewczych jest w naszym kraju gaz. Korzystanie z niego ułatwione jest przez stosunkowo niskie ceny i wysoką dostępność (w Polsce istnieje kilka spółek gazownictwa). Pytanie brzmi jednak, który gaz wybrać: ziemny czy płynny? Poniżej przedstawionych zostanie kilka podstawowych różnic, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

LPG, czyli gaz płynny

Gaz ten wydobywa się z naturalnych źródeł, a także uzyskuje w wyniku rafinacji ropy naftowej. Do ogrzewania najczęściej wykorzystuje się propan albo propan-butan, a mówiąc jeszcze dokładniej – mieszaniny, których to są one głównymi składnikami. Gaz płynny sprzedawany jest w butlach, jednak najwygodniejszym rozwiązaniem (jeśli chodzi o ogrzewanie gospodarstwa domowego), jest przechowywanie go w dużym zbiorniku, który umieszcza się w pobliżu domu. W takiej sytuacji gazu płynnego nie kupuje się już w butli, ale zamawia u dystrybutora. Ten przywozi go cysterną i napełnia przydomowy zbiornik. Oczywiście w takim zbiorniku gaz znajduje się pod wysokim ciśnieniem i w stanie ciekłym. Natomiast kiedy dociera do domu, przybiera on postać rozprężoną – gazową. Zmiana ta dokonuje się w urządzeniach nazwanych reduktorami, a do transportowania gazu do kotła zawsze potrzebna jest specjalna instalacja. Pod uwagę trzeba wziąć to, że ten rodzaj gazu jest droższy od ziemnego i wymaga zamawiania jego dowozu. Opcja ta wybierana jest zazwyczaj przez rodziny, które nie mają możliwości podłączenia swojego gospodarstw domowego do gazociągu albo jest to zbyt drogie (bo np. gazociąg jest bardzo daleko od działki).

Gaz ziemny

Jest on znacznie łatwiejszy w eksploatacji, gdyż przy domu wystarczy wykonać przyłącze do gazociągu (jednorazowe koszty), a następnie gaz udostępniany jest rurociągami. W czasie jego użytkowania, właściciele domu otrzymują rachunki (zazwyczaj comiesięczne), które zgodne są ze wskazaniami licznika i aktualną stawką danej spółki gazowej. Jest to różnica w porównaniu z gazem płynnym, gdzie płatności ustalane są indywidualnie (tzn. zamówić można tyle gazu, ile będzie się w stanie zapłacić). Do znacznej części odbiorców w Polsce, dostarczany jest gaz ziemny wysokometanowy, dla którego grupy taryfowe określa się symbolem „W”. Instalacje, które pozwalają na ogrzewanie domu gazem ziemnym, mają obecnie wiele nowoczesnych funkcji wygodnego sterowania oraz są bardzo estetyczne. Użytkowanie tego rodzaju gazu jest więc wygodne i właściwie bezobsługowe: jedynym obowiązkiem jest tak naprawdę regularne opłacanie rachunków.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię