Czym zasłonić okno kuchenne
reklama

Kuchnię często nazywa się sercem całego domu. To tam spotykają się wszyscy domownicy po całym dniu pracy i to tam toczą się najciekawsze rozmowy. Tam też powstają wymyślne potrawy, zwykłe śniadania i pyszne przekąski. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić przebywanie w kuchni, warto zwrócić uwagę na jej wystrój i dodać wnętrzu nieco świeżości. Najlepiej zacząć od udekorowania okna, które, choć jest najważniejszym elementem pomieszczenia, zazwyczaj bywa przez nas pomijane, gdy zmieniamy wygląd kuchni.

Po co zasłaniać okno kuchenne?

Z ozdabianiem okna kojarzą się przede wszystkim różnego rodzaju zasłonki i o nich właśnie będzie ten tekst. Mają one nie tylko funkcję ozdobną, pozwalają także skutecznie ukryć wnętrze kuchni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów i poczuć się zupełnie swobodnie we własnym mieszkaniu. A to jest najważniejszą cechą każdego przytulnego domu. Kolejną zaletą zaopatrzenia się w zasłonki okna kuchennego jest możliwość manipulowania natężeniem światła, które wpada do mieszkania przez okno. O ile termin „dużo światła” jest odmieniany przez wszystkie przypadki w kontekście wystroju wnętrz, o tyle zbyt intensywne promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia mogą obniżać komfort korzystania z kuchni.

Specyfika kuchni, a wybór zasłonek na okno

Zanim przejdziemy do opcji, jakie każdy ma do wyboru, gdy przychodzi do dekoracji kuchennego okna, warto omówić, na co zwracać uwagę przy kupowaniu zasłonki do kuchni. Kupując zasłony czy rolety do salonu lub sypialni, można wybrać każdy model, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. W przypadku kuchni, trzeba narzucić sobie trochę ograniczeń.
Przede wszystkim, trzeba pomyśleć o tym, żeby zasłonka była funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. W kuchni gotujemy, więc firanka czy roleta będą narażone na przesiąkanie zapachami różnego rodzaju i przyjmowaniem wszystkich możliwych zabrudzeń. Konieczne jest więc wybranie takiego materiału, który można często prać w domowych warunkach i jednocześnie nie martwić się o utratę jego właściwości (i uniknąć męczącego prasowania!). Z tym wiąże się też kwestia grubości tkaniny, bo istotne jest, by w kuchni była dobra wentylacja, a pomieszczenie nie było zbyt ciemne. Nie warto też kupować zasłon długich, ciężkich i misternie drapowanych – nie będzie to praktyczne i prędzej czy później właściciel zacznie rozważać, jak się ich pozbyć.

Zazdrostki, żaluzje, rolety – co wybrać?

Przejdźmy więc do opcji, jakie osoba planująca udekorowanie okna kuchennego ma do wyboru. Podstawowymi zasłonkami na kuchenne okna są rolety, wewnętrzne żaluzje oraz delikatne zazdrostki. Te pierwsze są najbardziej praktyczne, bo pozwalają stopniować ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia i, gdy jest to pożądane, mogą całkowicie ukryć domowników przed oczami sąsiadów. Rolety to dekoracja kuchenna, która jest ostatnio niezwykle popularna, a sklepy oferują niezliczoną ilość wzorów, kolorów i stylów, więc niezależnie od wystroju kuchni, każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli rolety kogoś nie przekonują, może wybrać żaluzje. Ten rodzaj zasłony na okno kuchenne, tak samo jak ten pierwszy typ, pozwala na zmienianie stopnia natężenia światła dziennego. Są nieco mniej ozdobne, ale w nowoczesnym, monochromatycznym wnętrzu sprawdzą się znakomicie.

Ostatnim i właściwie najciekawszym, bo już raczej rzadkim typem dekoracji na okno, są zazdrostki. Są one niewielkie, przysłaniają jedynie część okna. Spośród tych trzech zasłonek są najbardziej ozdobne, dodają charakteru całemu pomieszczeniu i tworzą zupełnie inny klimat niż rolety czy żaluzje. W tradycyjnej kuchni sprawdzą się doskonale i dodadzą jej jeszcze więcej przytulności.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię