Jaki odpowietrznik do kaloryfera?

0
2188
Grzejnik
reklama

Niekiedy, kiedy grzejnik wydaje się być chłodny, a powinien mocno grzać, przyczyną takiego stanu rzeczy może być jego zapowietrzenie. Rozwiązaniem jest oczywiście jego odpowietrzenie, co jest czynnością dość łatwą. a znormalizuje pracę całej instalacji grzewczej.

Przygotowanie do odpowietrzania

Odpowietrzanie kaloryfera można przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia albo urządzenia, będzie to na przykład śrubokręt i oczywiście miska na wodę. Przed przystąpieniem do zadania warto sprawdzić ciśnienie w swojej instalacji i nieco je zwiększyć (dopuszczając wodę, na przykład do 1.2-1.4 atmosfery). Dzięki temu woda zacznie wypierać powietrze w górną cześć kaloryfera i łatwiej je będzie usunąć. Odpowietrzanie powinno odbywać się kiedy grzejnik jest zimny, dlatego zanim się do niego przystąpi trzeba maksymalnie zakręcić zawór. Kolejnym krokiem jest oczywiście znalezienie samego odpowietrznika. Jest to zazwyczaj pokrętło w górnej części kaloryfera. Pod nim, na podłodze umieścić należy naczynie, do którego będzie napływała woda z instalacji.

Odpowietrznik ręczny a automatyczny – co wybrać?

Odpowietrznik ręczny – na śrubokręt, kluczyk lub z pokrętłem. Jest on obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, gdyż bardzo łatwo się go montuje. Wystarczy go jedynie przykręcić i od razu jest gotowy do pracy. Odpowietrznik ręczny ma niewielkie rozmiary, dlatego można go instalować w różnych miejscach oraz w różnych pozycjach. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że taki sprzęt ma ograniczoną wydajność, co wiąże się z tym, iż jest on przeznaczony do miejscowego odpowietrzania jednego kaloryfera. Do tego, w takim kaloryferze ciśnienie nie powinno wtedy przekraczać piętnastu barów.

Odpowietrznik automatyczny (pływakowy) – ma skomplikowaną budowę, która pozwala na samoczynne odpowietrzanie grzejnika. Element zwany pływakiem zamyka i otwiera otwór wody, a kiedy w grzejniku znajduje się powietrze, pływak samoczynnie opada i je wypuszcza. Sprzęt ten cechuje duża wydajność, ale używać go można jedynie tam, gdzie ciśnienie nie przekracza dwunastu barów. Wybierać zawsze należy odpowietrznik z trwałego materiału, gdyż woda czasami prowadzić może do jego awarii.

Tak więc, który odpowietrznik wybrać? Ten automatyczny jest wygodny, bo nie trzeba go obsługiwać, a odpowietrza całe instalacje. Jednak jest on trochę droższy, a po kilku latach kontaktu z wodą traci nieco na funkcjonalności. Natomiast odpowietrznik ręczny działa bezawaryjnie przez wiele lat i jest tańszy. Trzeba więc zastanowić się: jak często i na jaką skalę wykonuje się odpowietrzanie – i co jest w danym przypadku bardziej opłacalne.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię