reklama

Schody drewniane to komfortowe, ekonomiczne i sprawdzone rozwiązanie, które pozwala sprawnie połączyć parter z poddaszem czy kolejne piętra w budynkach wielokondygnacyjnych. Ile należy zagospodarować miejsca na montaż drewnianych schodów w domu jednorodzinnym, a także jakie konstrukcje i typy schodów może zaoferować nam rynek?

Podstawowe rozmiary schodów drewnianych

Schody drewniane dostosowuje się do wielkości stopy i długości kroku dorosłego człowieka, a wymiary stopni, biegów, spoczników i balustrad schodów drewnianych z reguły są zunifikowane, wahając się w określonych zakresach.

Standardowo wysokość stopni wynosi 14-19 cm, a ich szerokość 25-342 cm. Szerokość stopni zabiegowych i wachlarzowych mierzona w odległości 40 cm od balustrady wynosi zwykle nie mniej niż 25 cm, a ich szerokość w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Zwykle szerokość biegu schodów mieści się w zakresie od 80 do 100 cm, a ich maksymalna liczba w jednym biegu wynosi 17. Spoczniki między piętrowe muszą mieć szerokość nie mniejszą od szerokości biegu, jednak zaleca się, aby były one minimum 20 cm szersze. Z kolei szerokość spoczników piętrowych nie może być mniejsza niż 120 cm.

Ile miejsca należy przeznaczyć na schody drewniane w domu jednorodzinnym?

Schody drewniane w domu jednorodzinnym

Ilość miejsca, jaką zajmą drewniane schody w domu jednorodzinnym, zależy od kilku aspektów. Wśród nich wymienia się: całkowitą wysokość kondygnacji, grubość stropu, a także planowany rodzaj i szerokość biegów schodów.

Aby możliwe było określenie powierzchni, jaką zajmą schody w standardowym budynku mieszkalnym, należy porównać trzy podstawowe konstrukcje schodów: proste, zabiegowe L (¼ zabiegu) i zabiegowe U (½ zabiegu). Schody muszą być montowane w taki sposób, aby w każdym miejscu zapewnić prześwit między schodami a sufitem nie mniejszy niż 200 cm.

Przyjmując, że większość konstrukcji schodów ma całkowitą wysokość wynoszącą 300 cm, biegi szerokie na 90 cm i 16 podniesień o głębokości 25 cm, a grubość stropu budynku wynosi 30 cm, możemy sprecyzować, jak dużą powierzchnię zajmie każda z konstrukcji schodów drewnianych.

Przy podanych warunkach i parametrach powierzchnia, jaką zajmą schody drewniane, wynosi:

  • 3,04 m2 dla schodów zabiegowych U,
  • 2,99 m2 dla schodów zabiegowych L,
  • 2,96 m2 dla schodów prostych.

Jak widać, każda z konstrukcji zajmuje porównywalną ilość powierzchni. Dlatego też zamiast kierować się jedynie zajmowaną powierzchni, należy skupić się przede wszystkim na prawidłowym dopasowaniu kształtu schodów do specyfiki przestrzeni, w jakiej chcemy je umieścić.

Rodzaje konstrukcji schodów drewnianych

Istnieje co najmniej 7 rodzajów schodów drewnianych o dość zróżnicowanej konstrukcji. Pod względem konstrukcyjnym możemy wyróżnić takie schody drewniane jak schody: policzkowe, osiodłane, policzkowo-osiodłane, policzkowo-sztycowe, stalowo-drewniane, modułowe i kręte.

Schody policzkowe

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów schodów drewnianych. Trzon tych schodów tworzą dwie belki policzkowe, które stanowią oparcie krawędziom stopni. Zwykle belki policzkowe są szerokie na 6-8 cm i mogą mieć prostą lub wygiętą formę. W przypadku gdy schody drewniane policzkowe wykonane zostały w kształcie innym niż prosty, wówczas konstrukcja wymaga dodatkowych wsporników.

Schody osiodłane (wspornikowe)

W schodach osiodłanych stopnie mają naddatek materiału, który umieszcza się w otworach w policzkach schodów. Taka konstrukcja pozwala na wymianę pojedynczych stopni w przypadku ich zużycia lub uszkodzenia.

Schody policzkowo-osiodłane

Ten rodzaj schodów policzkowych wyposażony jest w stopnie nakładane na policzek wewnętrzny i jednocześnie wpuszczany w policzek zewnętrzny, który dodatkowo przytwierdzony jest do ściany.

Schody policzkowo-sztycowe

Schody policzkowo-sztycowe (bolcowe) wyposażone są w stopnie łączone ze sobą pionowymi drewnianymi lub metalowymi bolcami, a także z zewnętrznym policzkiem przytwierdzonym do ściany. Po wyeksponowanej części schodów umieszczona jest także balustrada schodowa.

Schody stalowo-drewniane

Schody tego typu mogą być wykonane w najróżniejszych kształtach i formach. Składają się one z metalowego szkieletu pełniącego funkcję konstrukcji nośnej, a także z drewnianych stopni nakładanych na tę konstrukcję.

Schody modułowe

Ten rodzaj schodów drewnianych produkowany jest zwykle na specjalne zamówienie. Schody modułowe składają się ze stopni łączonych między sobą wspornikami (bolcami). Konstrukcja tego typu nie wymaga słupów ani belek nośnych i pozwala na nieznaczne dopasowanie wysokości schodów do osobistych preferencji.

Schody kręte

Konstrukcja drewnianych schodów krętych składa się ze słupa, do którego przytwierdzone są stopnie. Schody mogą być dodatkowo wzmocnione balustradą.

Typy schodów drewnianych

Jeżeli znamy już najpopularniejsze konstrukcje schodów drewnianych, warto poznać również ich typy. Wyróżnia się schody: proste, na ½ zabiegu, na ½ zabiegu z podestem, na ¼ zabiegu oraz na ¼ zabiegu z podestem.

Schody proste wykonane są w jednej linii i nie mają żadnych zabiegów. Zajmują one również najmniejszą powierzchnię.

  • Schody na ½ zabiegu zawracają pod kątem 180o, a w miejscu zabiegu posiadają stopnie.
  • Schody na ½ zabiegu z podestem w miejscu zabiegu posiadają spoczniki (płaski platformy).
  • Schody na ¼ zabiegu zakręcają pod kątem 90o.
  • Schody na ¼ zabiegu z podestem w miejscach zabiegu posiadają spoczniki.

Słowem podsumowania

Ilość konstrukcji oraz typów schodów drewnianych jest bardzo bogata, przez co ich prawidłowy dobór może przyprawić o mały zawrót głowy. Przed zdecydowaniem się na konkretne schody drewniane, warto dokonać niezbędnych pomiarów oraz skonsultować swój wybór z architektem lub stolarzem.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię