Pokój dla niemowlaka – podpowiadamy, jak urządzić pokój niemowlaka?

0
7820
Pokój dla niemowlaka
reklama

Pokój dla niemowlaka powinien być przyjazny, przytulny i łady. Jednak nie tylko to się liczy, musi być on przede wszystkim praktyczny, zwłaszcza dla mamy. Przy jego urządzaniu należy zwrócić uwagę na wiele czynników, tak by stworzyć miejsce, gdzie dziecko będzie czuło się bezpiecznie, a jednocześnie mama miała wygodne miejsce do opiekowania się maluchem. Należy wybrać odpowiednie miejsce i meble, które nie koniecznie muszą nas kosztować fortunę. Podpowiadamy, jakie meble i akcesoria powinny konieczne znaleźć się w pokoju niemowlaka, a także podajemy ich ceny. Urządzanie takiego pokoju wcale nie jest tak proste, jak może nam się wydawać. Należy wszystko doskonale ze sobą zgrać, a do tego zachować umiar, by jeden pokój nie pochłoną masy pieniędzy.

Spis treści:

  1. Pokój dla niemowlaka – pamiętaj o kilku rzeczach
  2. Pokój dla niemowlaka – jakie meble wybrać?
  3. Pokój dla niemowlaka – jaki dywan wybrać?
  4. Pokój dla niemowlaka – akcesoria
  5. Pokój dla niemowlaka – jaki kolor ścian?

Pokój dla niemowlaka – pamiętaj o kilku rzeczach

Kiedy przychodzi czas na urządzanie pokoju dla niemowlaka konieczne jest pamiętanie o kilku ważnych czynnikach. To miejsce musi łączyć w sobie kilka funkcji i podczas urządzania musisz cały czas pamiętać o nich wszystkich. Pokój ten musi być wygodny zarówno dla mamy, jak i dla niemowlaka. Należy więc pamiętać, że przygotowując ten pokój obowiązuje nas przyjazny funkcjonalizm. Kiedy zbliża się termin porodu często przyszli rodzice rzucają się w wir zakupów i decydują się na kompletowanie przeróżnych ubranek i zabawek dla dziecka. Jednak, czy pamiętają oni o wszystkich meblach i akcesoriach, które naprawdę są potrzebne i mogą znacząco ułatwić opiekowanie się maluchem? Może się zdarzyć, że o części tych ważnych rzeczy przyszli rodzice zapominają, a po narodzinach ten błąd może przysporzyć im dużo stresu. Warto więc już teraz zastanowić się co będzie potrzebne do urządzenia pokoju dla malucha. Podpowiadamy co koniecznie powinno się znaleźć w pokoju niemowlaka i o czym, na pewno nie można zapomnieć. Te porady są bardzo pomocne dla przyszłych rodziców, którzy nie do końca zdają sobie sprawę co jest potrzebne im, a co będzie zwiększało komfort dziecka.

Pokój dla niemowlaka – jakie meble wybrać?

Meble do pokoju niemowlakaKonieczne jest wybieranie mebli, które są przede wszystkim bezpieczne. Kiedy wybierasz łóżeczko dla dziecka koniecznie sprawdź, czy mają one regulowaną wysokość posłania. Nieco wyżej umieszczony materac będzie zwiększał komfort rodziców, przy opiece nad dzieckiem, a kiedy maluch podrośnie, to dla jego bezpieczeństwa można zdecydować się na obniżenie wysokości materacu. Warto również sprawdzić, czy łóżeczko ma opcję wyjmowania pojedynczych szczebelków lub zdemontowania całej ściany łóżeczka. Jeżeli tak, to w późniejszym okresie życia ten patent pomoże usamodzielnić się maluchowi. Dla rodziców ceniących sobie funkcjonalnych dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie łóżeczka dla niemowlaka, które można potem przerobić na tapczan dla dziecka. Wielu rodziców decyduje się na zakupienie kołyski, co jest luksusowym rozwiązaniem, ale jest to mebel, który będzie potrzebny jedynie krótkoterminowo. Znacznie lepiej wybrać łóżeczko z opcją bujania, ponieważ jest to mebel, który daje frajdę na dłużej, a dodatkowo mamy możliwość zablokowania tej opcji. Kolejnym ważnym mebelkiem, który musi znaleźć się w pokoju niemowlaka, jest komoda. To co najważniejsze, to że komoda ma dużą pojemność, a dodatkowym atutem jest to, że na komodzie można zamontować przewijak, który potem można zdjąć, kiedy nie będzie już potrzebny. Materiały, z których wykonuje się meble dla dzieci muszą spełniać rygorystyczne normy jakości oraz bezpieczeństwa. Muszą one być potwierdzone przez certyfikaty, a jednym z najważniejszych, jest UE. To bardzo ważna kwestia przy wyborze mebli dla dziecka.

W pokoju niemowlaka musi znajdować się przewijak. Może być on umieszczony przy łóżeczku, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu przewijak nie zajmuje tak dużo miejsca w pokoju. Może być on również umieszczony na komodzie, nie zabiera zbędnego miejsca, ale musi być połączony z deską do przewijania. Wielu producentów decyduje się na oferowanie mebli, które rosną wraz z dzieckiem. Dlatego na rynku coraz częściej pojawiają się komody z przewijakiem, który potem można zdemontować lub łóżeczka, które po latach można zamienić w tapczan kiedy dziecko podrośnie.

Komoda i półka to również bardzo ważne elementy wyposażenia do pokoju niemowlaka. Komoda jest miejscem, w którym można przechowywać:

  • Ubranka dla dzieci,
  • Pieluchy,
  • Ręczniki,
  • Pościele.

Na półkach w pokoju dziecka można postawić pudełka z materiału, które pomagają utrzymać porządek w pokoju, a także dodają jeszcze więcej miejsca. Tego rodzaju pudełka idealnie sprawdzą się dla mamy, jako miejsce do przechowywania pieluch, zasypek dla dziecka, a także innych kosmetyków pielęgnacyjnych, które potrzebuje maluch. Wiele pudełek występuje w dziecięcej wersji ze zwierzakami oraz postaciami z bajek. Tego rodzaju pudełka w późniejszych latach idealnie sprawdzą się jako pojemniki za zabawki. Dzięki temu dziecku i mamie będzie zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek w pokoju.

Pokój dla niemowlaka – jaki dywan wybrać?

Dywan do pokoju niemowlakaDo pokoju dla niemowlaka można położyć dywan, który będzie miał za zadanie wyciszyć wnętrze, a także sprawia, że wnętrze pokoju jest przytulniejsze. Dodatkowo do idealnie miejsce dla malucha podczas zabawy. Oprócz dywanu idealnie przydadzą się akcesoria, które będą przyciągać uwagę i pobudzać rozwój dziecka. Nie może również zabraknąć lampki , która będzie dyskretnie, ale skutecznie doświetlać pokój. Przy takiej lampce mama będzie mogła usypiać i karmić dziecko, a będzie to miły akcent, który dodatkowo umili wystrój wnętrza.

Pokój dla niemowlaka – akcesoria

Fotel do pokoju niemowlaka dla mamyIstnieje wiele akcesów do pokoju dla niemowlaka, które ułatwią opiekę nad dzieckiem i zwiększą komfort rodziców. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie stelaża pod wanienkę dla dziecka. Jest to dodatek, który ma za zadanie ułatwić kąpiel, a dodatkowo umożliwia wykonanie kąpieli malucha bez konieczności głębokiego schylania się, co po dłuższym czasie mogłaby mieć negatywny wpływ na kręgosłup mamy. Dodatkowym atutem tego stelaża jest to, że jest on lekki, więc można go umieszczać w każdym pomieszczeniu w domu, więc możemy wykonywać kąpiele w wybranych miejscach, tam gdzie akurat mamy ochotę. Do pokoju niemowlaka można wstawić duży fotel z podnóżkiem. Jest to mebel, który stanie się wybawieniem dla karmiącej mamy. Podczas wyboru fotela warto pamiętać, by nie był on za głęboki, ponieważ wtedy wstawianie i siadanie z dzieckiem mogłoby być zbyt męczące. Niech na fotelu znajdzie się miejsce na poduszkę, którą mama mogłaby włożyć sobie pod plecy. Warto również pamiętać o podnóżku. Nie może on być za wysoki, czy za niski. Najlepiej, by był on dopasowany do wysokości fotela. Takie miejsce może zwiększyć komfort mamy podczas karmienia, a będzie również doskonałym miejscem do usypiania dziecka. Na oknach w pokoju dla niemowlaka koniecznie powinny znaleźć się żaluzje, które będą regulowały dostęp światła wpływającego do wnętrza, a to sprawi, że maluchowi będzie łatwiej zasypiać. W pokoju niemowlaka koniecznie powinien pojawić się nawilżacz powietrza, a także oczyszczacz powietrza. Rodzice mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale od suchego powietrza w pokoju, dziecko może nabawić się kataru. Warto również pomyśleć o sprzęcie, który będzie grał delikatną wolną muzykę. To dostarczy maluchowi niepowtarzalnych bodźców. Muzyka klasyczna sprawia, że dziecku zdecydowanie łatwiej jest się oswoić na świcie w pierwszych miesiącach jego życia. Taka muzyka może nadać nastrój maluchowi.

Pokój dla niemowlaka – jaki kolor ścian?

Kolor ścian do pokoju niemowlakaPodczas wyboru koloru ścian do pokoju dla niemowlaka warto zdecydować się na kolory ciepłe. Ważne jest, by kolory te były intensywne, ponieważ dziecko z każdym kolejnym dniem staje się ciekawsze świata otaczającego go. Warto by kolory na ścianach były ze sobą synchronizowane, a także pojawiały się w innych miejscach. Na jeden ze ścian można położyć tapetę z ciekawym wzorem. Doskonale sprawdzą się pasy, kwiaty, zwierzęta lub romby. W pokoju powinno zachować się harmonię, a więc konieczne jest dopasowanie dodatków do pokoju w kolorze ścian. Tak więc jeżeli ściany pokoju są niebieskie, to dobrze by było, jeżeli zasłony również byłyby niebieskie, ale może to być już nieco inny odcień.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię