reklama

Komody są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Spełniają praktyczną funkcję przechowywania, ale ich obecne kształty i style daleko wykraczają poza wyłącznie użytkowy aspekt. Komody to pełnoprawne meble wpisujące się w styl naszych domów i mieszkań. Potrafią przybierać rozmaite kształty i wymiary, ale zawsze pozostaną meblem pomocnym w uporządkowaniu rzeczy osobistych i tysięcy drobiazgów, które nas otaczają. W obszernym przewodniku chcemy wyjaśnić, czym są komody, w jakich wariantach występują, do czego służą i w jakim stylu zostały zaprojektowane.

Spis treści hide

Co to jest komoda?

Komoda to mebel, który powstał, gdy pojawiła się konieczność przechowywania przedmiotów w pomieszczeniach. Chodziło o odzież, ale też o dokumenty oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Komody zwykle są meblami dosyć ustawnymi, nie zajmują wiele miejsca i są odpowiednio pojemne. Oprócz funkcjonalności, liczy się jeszcze estetyka. Wpływają na nią materiały, z których wykonane są komody i wzornictwo dopasowane do wszystkich stylów obowiązujących w wystrojach wnętrz.

Komody pojawiły się po raz pierwszy we wnętrzach francuskiej arystokracji w XVII w. Początkowo funkcja ozdobna była dominująca. Były to duże, ciężkie i bogato zdobione meble. W domach niższych warstw społecznych rzeczy przechowywano w tamtym czasie w skrzyniach. Komody okazały się jednak na tyle praktyczne, że wkrótce popularność komód przeniosła się z królewskiego dworu pod dachy zwykłych mieszkańców.

Początkowo komody widziano przede wszystkim jako element wyposażenia sypialni i garderoby. Z czasem komoda zaczęła jednak pojawiać się też w innych pomieszczeniach, takich jak jadalnie i salony. Komoda oferowała do przechowywania nie tylko wnętrze, również na jej górnej płaszczyźnie stawiano przedmioty ozdobne, pamiątki, figurki i cenne szkło.

Obecnie komoda, a także jej siostrzane warianty, takie jak bufet, kredens, bieliźniarka, szafka RTV są powszechnie spotykane w każdym domu.

Komoda Lissy

Jakie cechy powinna mieć komoda?

Komoda jest meblem o określonej funkcji, która decyduje o kształcie. Najczęściej komoda jest wyposażona w szuflady o różnej wielkości, ale możliwe są również inne warianty, np. pojedyncze szuflady, kilka rzędów szuflad, szuflady i skrzydła drzwiowe (najczęściej symetrycznie, po bokach). Pomysłowość stolarzy i twórców mebli nie ma granic.

Komoda powinna optymalnie wykorzystywać swoją wielkość w stosunku do pojemności, bo przechowywanie jest jej najważniejszym zadaniem. Wyjątkiem od tej zasady mogą być meble designerskie, które w założeniach kładą większy nacisk na efekt stylistyczny, czy nawet artystyczny.

Popularna komoda powinna również spełniać funkcję estetyczną. Jest ona wynikiem zastosowanych materiałów, to mogą być: lite drewno, płyta mdf, metal, szkło lub kombinacje tych surowców. Na kwestie stylu wpływa również kolor komody oraz okucia – uchwyty, klamki, itd.

Komoda musi być też stabilna i chociaż wiele komód to meble o raczej niewielkiej wysokości, to niektóre ich odmiany, np. bieliźniarki są już nieco wyższe. Projektanci mebli dbają o to, aby meble były dobrze pomyślane pod względem stabilności i solidności, co zapewni długoletnie użytkowanie.

Materiały, czyli z czego produkowane są komody?

Materiały zastosowane do produkcji nowoczesnych komód nie wpływają już w sposób istotny na trwałość mebli. Technologie materiałowe sprawiają, że wszystkie meble, odpowiednio eksploatowane, mogą służyć wiele lat. Warto jednak zauważyć, że materiały spełniają dzisiaj funkcję estetyczną, i od wyobraźni osoby aranżującej wnętrze zależy, jaką komodę wybierze. A do wyboru są między innymi:

Drewno (komody drewniane) – solidność i klasyczny wygląd

Drewno było pierwszym i naturalnym materiałem, z którego produkowano komody. Dlatego do dzisiaj komody drewniane są postrzegane jako najbardziej klasyczne. Ponadto, drewno dodaje pomieszczeniom ciepła, naturalności i szlachetności. O ile w poprzednich stuleciach drewniane komody były mocno lakierowane i rzeźbione, obecnie trendy zmierzają w stronę prostoty i uwypuklenia naturalnego piękna drewna. Sporym powodzeniem cieszą się mniejsze i większe komody drewniane produkowane z różnych gatunków drewna, trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą być bardziej podatne na uszkodzenia. Równie istotną sprawą jest okresowa konserwacja takich mebli (jeśli jest rekomendowana). Komody drewniane malowane, najczęściej nie wymagają żadnej ingerencji z naszej strony oprócz systematycznego utrzymania w czystości.

Komody z płyty – duża odporność i nowoczesny design

Komody z płyty MDF
Źródło: Komody z płyty MDF jysk.pl

Szerokie zastosowanie mają również komody wykonane z płyty MDF. Śmiało mogą stanowić ozdobę jadalni, sypialni, pokoju dziennego, pokoju dziecka i łazienki. Płyta MDF jest materiałem trwałym i pozwalającym na zastosowanie dowolnych wybarwień i wzorów oklein. Dzięki temu komody z płyty MDF mogą do złudzenia przypominać te drewniane, a jednocześnie są znacznie tańsze i odporne na działanie takich czynników zewnętrznych, jak wilgoć, środki chemiczne i tłuszcz. MDF doskonale poddaje się obróbce, dlatego komody z płyty mogą przybierać najbardziej wyszukane kształty i wzory. Płyta MDF jest materiałem lżejszym niż lite drewno, dlatego meble z płyty można ustawiać i przesuwać z mniejszym wysiłkiem. Dodatkowym atutem komód z MDF jest łatwość utrzymania ich w czystości.

Komody metalowe – akcent industrialny w loftowych wnętrzach

Czarna metalowa komoda Actona Newcastle, szer. 125 cm
Źródło: Czarna metalowa komoda Actona Newcastle, szer. 125 cm – bonami.pl

Nieco mniej popularne, ale poszukiwane przez stylistów wnętrz są komody metalowe. Wyglądają surowo, chłodno i industrialnie, jednak doskonale komponują się w pomieszczeniach łączących elementy dawnych fabryk i warsztatów z nowoczesnością. Komody metalowe są również długowieczne, nie zagraża im nawet korozja, ponieważ metal jest zabezpieczony warstwą antykorozyjną. Metalowe komody cechują się prostotą i elegancką, oszczędną linią. Najczęściej są malowane proszkowo w kolorach z palety kolorystycznej, co również daje ogromne możliwości dostosowania do każdego wnętrza.

Komoda i jej zastosowanie w pomieszczeniach

Początkowo komody miały zastosowanie głównie w garderobach i sypialniach. Z czasem ich zastosowanie znacznie się rozszerzyło. Obecnie praktycznie każde pomieszczenie może być wyposażone w komodę, bo przechowywać w niej można dosłownie wszystko, co jest potrzebne w domu, od odzieży, przez dokumenty, po drobne przedmioty codziennego użytku. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, jakiej wielkości komoda będzie nam potrzebna.

Komody do salonu

Z pewnością komoda do salonu to stylowy i funkcjonalny sposób na dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie tylko schowasz w niej mnóstwo drobiazgów, ale z komody w salonie możesz zrobić również jeden z centralnych punktów pomieszczenia, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyeksponowana. Komoda może służyć również jako podstawa pod TV lub zestaw medialny. W innych aranżacjach, gdzie salon pełni również funkcję jadalni, komoda może być też bufetem. Dzisiaj w salonach toczy się całe życie domowe, od zabaw dziecięcych po pracę home office. Komoda w salonie może być znakomitym uzupełnieniem tych aktywności.

Komody kuchenne

Komody kuchenne to ciekawy pomysł na stworzenie solidnej podstawy np. pod serwis kawowy, misę z owocami, czy kuchenne AGD. Komoda w kuchni może być użyta jako niski kredens, który posiada nie tylko praktyczny blat, ale również szuflady do schowania talerzy i artykułów spożywczych. Jednak chyba najpopularniejszym zastosowaniem komody w kuchni jest wykorzystanie jej jako wyspy kuchennej. Do dyspozycji mamy wówczas blat, szuflady i tył komody, na którym – po zainstalowaniu wieszaków – możemy umieścić przybory kuchenne, garnki, naczynia, ręczniki itp.

Komody pokojowe

Komody mają też zastosowanie w pozostałych pokojach, w miejscach, w których odpoczywamy, w pokojach dla dzieci, czy w domowych gabinetach. Wysokiej jakości, estetyczna komoda wszędzie się sprawdzi. W pokoju rodzinnym komoda może służyć jako miejsce przechowywania książek lub gier. Akcesoria elektroniczne też znajdą bezpieczne schronienie w komodzie pokojowej.

Komody do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym szukamy prywatności, spokoju i gdzie osoby niepożądane nie mają wstępu. Choć to nie jest miejsce reprezentacyjne, nie oznacza to, że w sypialni może panować nieład. Komoda pomoże rozwiązać problem porządku w sypialni, a jednocześnie będzie ozdobą. Najlepiej ustawić komodę w okolicach łóżka, aby łatwo można było sięgnąć po bieliznę, czy np. ustawione na niej kosmetyki. Komody w sypialniach mogą służyć do przechowywania złożonej odzieży, co odciąża nasze szafy. Jeśli nie możemy poradzić sobie z porządkiem w szufladach, dobrze jest sprawić sobie organizery, które oddzielą poszczególne elementy odzieży.

Komody do jadalni

Komody w jadalni to nie tylko cecha kuchni wiejskich w stylu prowansalskim czy angielskim. Komody do jadalni znakomicie sprawdzają się również w nowoczesnych wnętrzach. Szczególnie, że najnowsze trendy meblarskie pozwalają, a wręcz polecają mieszanie stylów i komponowanie wnętrza meblami od różnych producentów i z różnych serii. Czy to zabytkowa, czy nowoczesna komoda z drewna lub MDF, dzięki niej w jadalni pojawi się miły, ciepły akcent. Komoda przywołuje bowiem skojarzenia np. z zadbanym domem dziadków, a to dobrze wpływa na każdego domownika. Komoda do jadalni nadaje się ze względu na możliwości przechowywania przedmiotów. Dzięki niej będziesz mieć wszystko pod ręką, co jest potrzebne do rodzinnego obiadu, czy kolacji z przyjaciółmi.

Komody łazienkowe

Komody łazienkowe dodadzą stylu każdej łazience. Posłużą nie tylko do przechowywania drobiazgów do higieny i pielęgnacji, ale można w nich trzymać również ręczniki, artykuły higieniczne, środki czystości i chemię domową. Co więcej, komody łazienkowe mogą być użyte jako podstawa pod umywalkę nablatową. W tym przypadku, warto zwrócić uwagę na modele komód odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, szczególnie jeśli komoda znajduje się niedaleko wanny lub prysznica.

Komody do przedpokoju

Komody do przedpokoju to świetny pomysł na uniknięcie rozgardiaszu w pomieszczeniu, które jest wizytówką domu. Komoda w przedpokoju daje nam nieograniczone możliwości przechowywania sezonowej odzieży, takiej jak czapki, szaliki, rękawiczki. Kiedy wchodzimy do domu, zwykle wnosimy ze sobą dziesiątki drobiazgów. Komoda jest w tym przypadku niezastąpionym meblem, na którym możemy położyć zakupy, umieścić koszyczek na korespondencję, czy akcesoria dla naszych czworonogów.

Komody na korytarz

Komody na korytarz to rozwiązanie dla każdego członka rodziny, który może mieć w komodzie miejsce dla siebie. Możemy tam przechowywać najczęściej używane narzędzia, akcesoria potrzebne do drobnych napraw, czy środki do pielęgnacji odzieży. Ponadto, komoda na korytarzu to ciekawy sposób na złamanie monotonii pomieszczenia. Jeśli jest ona nie tylko funkcjonalna, ale również oryginalna, to z pewnością będzie przykuwała uwagę gości.

Komody młodzieżowe

Komody młodzieżowe skrywają tajemnice i cały mały świat młodej osoby. To burzliwy okres w życiu każdego człowieka, dlatego kupując komodę do pokoju młodzieżowego warto się zastanowić, czy mebel, który mamy na oku ma szansę “rosnąć” razem z nastolatką lub nastolatkiem. Jeśli jest możliwość modyfikowania funkcjonalności, a nawet zmiana kolorystyki, bez wymiany całego mebla na nowy, to jest dobry kierunek.

Komody – jakie są dostępne style

Komody, podobnie jak większośc mebli, są projektowane i produkowane w takiej gamie, aby każdy mógł znaleźć model pasujący do konkretnego wnętrza i stylu. Dla osób urządzających domy w jednej stylistyce, jest to prawdziwe wyzwanie. Style wnętrzarskie są doskonale opisane i zdefiniowane, co jest świetną wskazówką przy wyborze nowych mebli. Wystarczy określić, co nam się podoba i wybrać jeden z wielu stylów aranżacji wnętrz.

Komody nowoczesne

Komody nowoczesne to meble, które pasują do wnętrz utrzymanych w najnowszej stylistyce. Styl nowoczesny może być też współczesną adaptacją starego stylu. Komody utrzymane w współczesnej stylistyce zwykle odznaczają się prostotą kształtów i oszczędnymi materiałami wysokiej jakości, ale również nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie części mechanicznych i zastosowanych technologii produkcji. Linie komód nowoczesnych są zazwyczaj proste i regularne tak, aby pasowały do minimalistycznych aranżacji. Komody nowoczesne nie wykluczają jednak materiałów stosowanych od setek lat w meblarstwie, jak np. drewno, chociaż współcześnie dominuje sklejka i płyta laminowana. Dodajmy, że zdarzają się nawet ekstrawaganckie i drogie realizacje komód pokrytych skórą.

Komody klasyczne

Komody klasyczne najczęściej nawiązują swoim wzornictwem do konkretnych epok historycznych, np. zawierają elementy stylu barokowego lub klasycyzmu. Jeśli chodzi o kształty i układ szuflad, to panuje duża dowolność wśród projektantów, zawsze jednak musi być spełniony warunek klasycznego stylu. Wiele osób urządzających wnętrza w klasycznym stylu poszukuje komód na rynku antyków, ale również wśród nowych mebli znajdziemy komody o klasycznym wyglądzie.

komody loftowe (industrialne)

Komody loftowe bazują najczęściej na połączeniu dwóch materiałów – drewna i metalu. Wynika to z pochodzenia stylu industrialnego, który nawiązuje do wnętrz fabryk i warsztatów, gdzie dominowały stoły warsztatowe zbudowane na metalowych stelażach z grubymi drewnianymi blatami roboczymi. To połączenie stanowi dzisiaj podstawę stylu charakteryzującego się minimalizmem, surowością i oszczędnością.

Komody loftowe są solidne, czasami masywne, a jednocześnie niezwykle eleganckie. Przez swoją prostotę łatwo komponują się też z innymi stylami. Komody loftowe znakomicie prezentują się na tle surowych betonowych i ceglanych ścian. Nie tracą jednocześnie nic ze swojej funkcjonalności, są pojemne i praktyczne. Komody loftowe znajdują zastosowanie w salonach, jadalniach, biurach, gabinetach i pokojach młodzieżowych. Nadają się doskonale jako miejsce eksponowania cennych przedmiotów, kolekcjonerskiej elektroniki, czy jako podstawa pod domowy system rozrywki RTV.

Komody skandynawskie

Komody skandynawskie to bezpośrednia realizacja skandynawskiego wzornictwa, które jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Cechuje się ponadczasową prostotą, ergonomią i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dominujące są jasne kolory, które pomagają rozjaśnić każde wnętrze. Komody skandynawskie to definicyjna funkcjonalności, ponieważ każda szuflada i półka ma swoje przeznaczenie. Trzeba dodać, że komody skandynawskie z powodzeniem pomagają organizować przestrzeń i utrzymać porządek nawet w małych pomieszczeniach i domkach typowych dla architektury Północy.

Komody glamour

Komody glamour muszą błyszczeć, bo taka jest kwintesencja tego stylu. Styl glamour najczęściej kojarzący się z luksusem i przepychem rezydencji gwiazd rozrywki, doskonale sprawdza się również w użytkowych wnętrzach. Miejsca związane z modą, stylem i urodą np. salony piękności, ekskluzywne butiki, perfumerie chętnie sięgają po komody glamour. W pomieszczeniach domowych komody glamour, wykonane z drogich i szlachetnych materiałów mogą podkreślać status materialny gospodarza. Komody glamour zawierają najczęściej srebrne, złote lub lustrzane elementy, które dodają szyku każdemu pomieszczeniu.

Komody prowansalskie

Komody prowansalskie to meble w stylu nawiązującym do wiejskich tradycji południowego regionu Francji. Stąd też dominująca kolorystyka bieli i jasnej szarości w połączeniu z naturalnym pięknem drewna. Komody prowansalskie to nie tylko wiejska funkcjonalność, ale też polot i fantazja kojarzona z francuskim wzornictwem. Cechą mebli w klasycznym prowansalskim stylu są solidne cokoły dolne i efektowne wieńce górne.

Komody prowansalskie mimo masywnej bryły, potrafią być jednocześnie finezyjne i lekkie dzięki przeszklonym drzwiom. Doskonale nadają się do eksponowania rustykalnych elementów wyposażenia wnętrz oraz motywów związanych z ogrodem, winnicami i naturą. Warto dodać, że ważną rolę w stylu prowansalskim odgrywają również okucia, przypominające ręcznie kute elementy metalowe sprzed wieków.

Komody vintage

Komody vintage łączą pojemność do przechowywania z unikatowym wzornictwem. Niektórzy poszukują oryginalnych mebli z epoki, ale wtedy trzeba się liczyć ze wszystkimi przypadłościami starych mebli – specyficznym zapachem, wysłużonymi elementami mechanicznymi, czasami materiałem zniszczonym przez szkodniki. Aby uniknąć tych problemów i cieszyć się nowym meblem w starym stylu, warto wybrać komody vintage. Są one wzorowane na meblach z poprzednich dekad, najczęściej z XX wieku. To właśnie w ciągu poprzedniego stulecia rozwinęło się wiele kultowych już stylów wzornictwa użytkowego, by wymienić chociaż Art Deco, Secesję, Modernizm i jego następcę Minimalizm, Bauhaus, czy w Polsce – Socrealizm. Obecnie jesteśmy w stanie odnaleźć współcześnie produkowane komody vintage umiejętnie nawiązujące do wymienionych stylów. To duże pole do popisu dla osób lubiących stylizowane wnętrza, które mogą nas przenieść w czasie, np. w lata 40-te. czy 60-te ubiegłego wieku.

Komody i ich gabaryty – jak dopasować do pomieszczenia

Komody mogą mieć różne rozmiary, kształty i konfiguracje, ale generalnie jest to mebel, który częściej zmienia miejsce niż szafy, kuchnie czy sofy. Komoda ma być funkcjonalna i przystosowana do codziennego użytku, a zatem szuflady lub półki muszą się znajdować na wygodnej wysokości do otwierania i sięgania po przedmioty.

Komody wysokie

Komody wysokie to takie komody, których proporcje działają na korzyść wysokości i właśnie ten wymiar determinuje ich kształt. Nie oznacza to wcale, że komody wysokie to potężne meble o wielkości szafy. Komody tego typu mogą być stosunkowo wąskie, ale wyższe od standardowych. Dzięki swojemu kształtowi nadają się do ustawienia w miejscach, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni. Komody takie zwykle posiadają jeden rząd szuflad.

Warto dodać, że jeśli wysokość jest wymiarem dominującym, producenci wysokich komód rekomendują przymocowanie komody do ściany, aby uniknąć jej przewrócenia, w momencie przesunięcia środka ciężkości, np. z wysuniętymi szufladami. Na wysokich komodach interesująco prezentują się ozdoby i dekoracje. Komoda wysoka jako mebel wolnostojący może stanowić punkt centralny pomieszczenia, przykuwający uwagę i będący oryginalnym akcentem stylistycznym.

Komody niskie

Komody niskie cieszą się niezmienną popularnością wśród klientów oczekujących od komody funkcjonalności i przestrzeni do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Zaletą niskich komód jest to, że nie przytłaczają pomieszczenia. To również oferta dla tych, którzy chcą zaaranżować wnętrze w taki sposób, aby sprawiało wrażenie przestronnego.

Przede wszystkim komody niskie, oprócz wnęk i szuflad do przechowywania oferują jeszcze swoją górną powierzchnię jako miejsce do ustawienia np. RTV, lub przedmiotów dekoracyjnych. Komody niskie występują w różnych wariantach, niektóre posiadają stopki, inne są przeznaczone do bezpośredniego ustawienia na podłodze. Niskie komody są wytwarzane ze wszystkich popularnych materiałów, tzn. płyta MDF, drewno, dostępne są także bogate wykończenia kolorystyczne.

Duże komody

Duże komody to najczęściej element wyposażenia salonu lub sypialni. To meble do zadań specjalnych. Posiadają dużą liczbę (ponad 6) głębokich i pojemnych szuflad. Duża komoda jest uzupełnieniem szafy służy najczęściej w sypialni lub garderobie do przechowywania ubrań i bielizny. Duże komody spotykane są nie tylko w domach, ale również w instytucjach publicznych np. placówki edukacyjne, przedszkola, żłobki. Znajdują się w nich wszystkie potrzebne przedmioty i materiały codziennego użytku. Duże komody w pokojach dziecięcych mogą pomieścić wszystko, czego potrzebuje maluch, od ubrań po zabawki. Duże komody, szczególnie te w jasnych kolorach, potrafią rozjaśniać pomieszczenia i powiększać optycznie wnętrze.

Do klasycznych i eleganckich pomieszczeń, duże komody w stylu klasycznym wniosą element ekskluzywności i klasy. Dla osób preferujących wizualny efekt czystości i prostoty, na rynku są dostępne również duże komody z lakierowanymi powierzchniami, których połysk doskonale komponuje się w takich wnętrzach, jak salony kosmetyczne, salony urody i gabinety medyczne.

Małe komody

Małe komody to rozwiązanie problemu niewielkiej powierzchni mieszkalnej. Małe metraże są coraz bardziej popularne nie tylko jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, ale też domki jednorodzinne. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to trend obserwowany już od kilku lat. W tę tendencję świetnie wpisują się małe komody, które w każdym pomieszczeniu rozwiązują kwestię przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Małe komody mogą stanąć w sypialni, pokoju dzieci, w przedpokoju, w korytarzu, czy w kuchni. Małe komody mogą posłużyć również jako podstawa pod niewielkie zestawy sprzętu multimedialnego, lub też jako schowek na nasze dokumenty.

Wąskie komody

Wąskie komody najczęściej wybierane są jako uzupełnienie przedpokoju, gdyż można je śmiało ustawić nawet przy wąskich ścianach pomiędzy pokojami. Wybierane są przede wszystkim w celu przechowywania drobnych przedmiotów. Wąskie komody mogą posłużyć również w sypialniach i mniejszych pokojach. W internecie można znaleźć wąskie komody, które służą jako toaletki, mini bary, a nawet szafki nocne. Wąskie komody najczęściej mieszczą się w zakresie do 100 cm szerokości, dzięki temu można je ustawiać w dowolnych konfiguracjach z innymi komodami lub meblami.

Szerokie komody

Szerokie komody łączą najlepsze cechy komód oraz innych rodzajów mebli, takich jak stoliki RTV, ławy, kredensy, czy bufety. Ich zastosowanie daje duże pole do popisu dla osoby urządzającej wnętrze. Szerokie komody, podobnie jak inne meble z tej kategorii, mogą reprezentować różne style, od klasycznych po nowoczesne. Klasyczne będa nawiązywały w kolorystyce drewna lub wzorach do mebli sprzed lat. Z kolei nowoczesne szerokie komody wyróżniają się prostotą i minimalizmem, gdzie równie ważną rolę jak wzór i kolor odgrywa też materiał, z którego wykonano komodę. W tym miejscu nadmienimy, że szerokie komody bywają zaprojektowane w sposób niesymetryczny, który dynamizuje efekt wizualny, np. szuflady umieszczone po jednej stronie, po drugiej drzwiczki z półkami w środku.

Najpopularniejsze wybarwienia komód – od uniwersalnej bieli do orzecha amerykańskiego

Przechowywanie przedmiotów, ubrań i rzeczy osobistych to najważniejsze zdanie komód. Ale komoda powinna też pięknie wyglądać. Co się na to składa? Oprócz materiału, stylu i faktury powierzchni, niezwykle istotna jest kolorystyka, bo to właśnie kolor ma ożywić lub nadać wyjątkowy klimat wnętrza. Jakie są najpopularniejsze wybarwienia komód?

Białe komody (matowe i w połysku)

Białe komody to jeden z trzech najpopularniejszych kolorów wybarwienia komód. Komody w tym kolorze najczęściej spotykamy w pokoju dziennym, sypialni, jadalni, łazience i pokoju dziecięcym. Dlaczego? Biały rozjaśnia pomieszczenie, sprawia wrażenie lekkości i czystości. Nawiązuje również do stylu prowansalskiego i skandynawskiego, szczególnie gdy meble są wykończone białym matowym kolorem, spod którego widoczna jest struktura drewna. To daje efekt naturalnej surowości i szlachetności. Biały może być też zaaplikowany na połysk lub wysoki połysk. Białe komody błyszczące idealnie wyglądają w miejscach, które chcą podkreślić czystość, elegancję i dobrą organizację, np. salony kosmetyczne i gabinety lekarskie. Biel jest uniwersalna i ponadczasowa, doskonale komponuje się z innymi kolorami.

Czarne komody (matowe i w połysku)

Prostota i elegancja to dwa główne elementy, które czarne komody na pewno wprowadzą do każdego domu. Czarna komoda wygląda poważnie i prestiżowo, ale ma też w sobie jeszcze nutę ekstrawagancji i dobrze świadczy o właścicielu, który nie boi się zdecydowanych akcentów kolorystycznych.

Popularne w ostatnich trendach wzorniczych jest zestawienie czerni z naturalnym kolorem drewna. W surowych, rustykalnych wnętrzach czarne komody matowe będą pierwiastkiem stylu skandynawskiego w naszym domu. Z kolei gabinety domowe, biura i salony to wymarzone otoczenie, w którym swoje walory pokażą czarne komody w połysku. Praktycznie rzecz biorąc, czarny to również kolor, który dobrze maskuje drobne ubytki i uszkodzenia mechaniczne mebla, zatem czarne komody sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie meble traktuje się w sposób użytkowy.

Komody dębowe

Komody dębowe to najbardziej solidne meble znane człowiekowi. Dąb jako materiał, odpowiednio utrzymywany, może nam służyć przez całe życie i nigdy nie wyjdzie z mody. Komody dębowe mają ponadczasowy urok i duże możliwości w zakresie przechowywania. Drewno dębowe jest bardzo popularnym gatunkiem drzewa do produkcji mebli w Europie ze względu na dostępność.

Dąb jest tradycyjnie używany do produkcji stołów do jadalni, ale wytwarzane są z niego także mniejsze meble, także komody. Kolorystyka dębowa jest dostępna w wielu wariantach w zależności od odmian dębu. Komody dębowe, zarówno w litego drewna, jak i z płyty MDF w kolorze dębowym, cieszą się niezmiennym zainteresowaniem klientów, dzięki wyjątkowej, żółtobrązowej barwie oraz charakterystycznej porowatej fakturze. Równocześnie komody dębowe łatwo można zestawić z innymi kolorami w mieszkaniu.

Komody dąb sonoma

Komody dąb sonoma to odmiana kolorystyczna klasycznego dębu coraz częściej używana przez projektantów komód oraz poszukiwana przez klientów. Nazwa tego koloru wzięła się od kalifornijskiego hrabstwa położonego na wybrzeżu, zresztą te kolory odmian dębu są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a ten cechuje się różowo-szarym odcieniem z białymi plamami. Komody dąb sonoma charakteryzują się łatwym dopasowaniem do innych kolorów, również drewnianych, mają reprezentacyjny wygląd i dobrze maskują uszkodzenia. Kolor dąb sonoma optycznie rozjaśnia pomieszczenie i wspaniale współgra z innymi pastelowymi odcieniami drewna.

Komody sosnowe

Komody sosnowe od wielu lat są jedną z najpopularniejszych i najtańszych opcji wyposażenia w polskich domach. Ich najważniejszą zaletą jest materiał, czyli drewno, które jest ponadczasowe i wprowadza do mieszkania naturalne, ciepłe akcenty. Komody sosnowe sprawdzają się zarówno we wnętrzach z dominującym stylem klasycznym, skandynawskim, ale też doskonale komponują się ze stylem nowoczesnym. Komody sosnowe mają ciepły odcień naturalnego drewna sosnowego, który pasuje do większości kombinacji kolorystycznych. Komody sosnowe, odpowiednio konserwowane i eksploatowane, potrafią służyć wiele lat.

Komody olchowe

Komody olchowe to kolejna propozycja kolorystyczna do naszego domu. Olcha jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli, chociaż jej rola w branży meblarskiej wzrosła dopiero w ostatnich 20-stu latach. Olcha jest zaliczana do drewna miękkiego o średniej gęstości i twardości. Stąd jej wykorzystanie nie jest aż tak popularne.

Olcha jest najczęściej wykorzystywana do produkcji mebli ozdobnych i drewnianych przedmiotów dekoracyjnych. Komody olchowe są jednak niezwykle efektowne, dzięki oryginalnej kolorystyce drewna olchowego. Należy też podkreślić dużą odporność mebli olchowych. Zabezpieczone specjalistycznymi powłokami, przez wiele sezonów nie pozwalają wilgoci wniknąć w ich strukturę. Ponadto, olcha jest dosyć odporna na kurczenie się, dlatego wybierana chętnie do produkcji mebli tarasowych i ogrodowych. Komody olchowe doskonale sprawdzą się na tarasie, w okolicach grilla, do przechowywania przyborów do barbecue.

Komody orzech

Jasny i ciemny szarobrązowy, to najczęściej spotykane warianty kolorystyczne komody orzech. Komody orzech są również cenione ze względu na unikatowy układ słojów, przez co prezentują się niezwykle stylowo. Często stosowane przez producentów komód jest wykończenie – orzech amerykański. Oszałamiające rezultaty daje też fornir orzech błyszczący. Komody orzech wytwarzane są nie tylko z litego drewna, ale również z płyty MDF z orzechowym dekorem. Kolor orzech znakomicie komponuje się z wnętrzami, gdzie dominują biel lub czerń.

Warto wiedzieć, że komody orzech zmieniają swój odcień wraz z upływem czasu. Wynika to z właściwości drewna orzechowego, które zmienia wybarwienie pod wpływem światła. Kolor zmienia się wówczas z szarego na złotawy. Dopiero z wiekiem komody orzech nabierają naturalnego blasku, stanowiąc ozdobę każdego pomieszczenia. Eksperci zwracają uwagę, że orzechowe, błyszczące forniry są mniej odporne na zarysowania, niż laminowane płyty orzech.

Inne zalety i funkcje komody – pomysły na wykorzystanie

Wszechstronność komody daje nam wiele możliwości zagospodarowania jej wnętrza i powierzchni zewnętrznych. Co można przechowywać w komodach? Okazuje się, że praktycznie wszystko. To zależy od miejsca, w którym stoi komoda i naszych potrzeb.

Komody na ubrania – funkcja przechowywania

Komody oferują wiele rozwiązań, które pomagają uporządkować przechowywane w nich przedmioty. Najczęściej spotykane w komodach są szuflady. To wygoda sięgania po umieszczone w nich rzeczy, bo po wysunięciu szuflady mamy dostęp do całej zawartości. W przypadku drzwiczek i półek, najłatwiejszy dostęp jest jedynie do przedmiotów umieszczonych z przodu. W większości nowoczesne komody na ubrania są wyposażone w wysokiej jakości prowadnice lub tzw. miękkie domykanie, które sprawia, że otwieranie szuflad jest niezwykle łatwe.

Na rynku dostępne są również organizery do szuflad, które pomogą posegregować odzież. Dzięki nim, nie będzie problemu z odnalezieniem ulubionych rzeczy. Szerokie i duże komody z szufladami oferują nie tylko pojemne szuflady, ale także swoją górną powierzchnię, czyli blaty, na których można ustawić kosmetyki, czy artykuły higieniczne (szczególnie w sypialni). Komody na ubrania mogą również stanowić uzupełnienie garderoby.

Komody na nóżkach – idealne dla robotów sprzątających

Komody na nóżkach umożliwiają pracę robotów sprzątających również pod meblami. To ważne, ponieważ kurz gromadzi się w naszych domach w każdym zakątku. Meble stojące na ziemi blokują dostęp robotów sprzątających do ukrytych zakamarków, gdzie zbiera się brud. Komody na nóżkach zwykle znajdują się na wysokości, która pozwala, aby urządzenie elektryczne wjechało pod mebel. Dzięki temu mamy pewność, że również pod meblami nie zbiera się kurz. Takie udogodnienia są istotne szczególnie dla alergików.

Komody lustrzane – efekt lustra i odbicia

Komody lustrzane to doskonały przykład stylu glamour, który opiera się na błyszczących, srebrnych i złotych elementach, stanowiących o szyku, elegancji i luksusie. Mimo olśniewającego wyglądu, komody lustrzane nadal spełniają funkcję, do której zostały stworzone – przechowywanie przedmiotów. Niektóre komody lustrzane łączą w sobie kilka pokrewnych materiałów, które fantazyjnie odbijają światło, takich jak szkło, czy kryształki. Dzięki tym refleksyjnym powierzchniom, komody lustrzane idealnie nadają się do rozjaśniania pomieszczeń. Komody lustrzane to meble chętnie kupowane do salonów urody i butików, bo nieodłącznie kojarzą się z pięknem i modą.

Komody z półkami – namiastka domowej biblioteki i nie tylko

Komody z półkami to jeden z wariantów komód, które na froncie mogą mieć szuflady, ale też drzwiczki z półkami w środku i półkami otwartymi. Wszystko zależy od pomysłowości projektantów mebli i oczekiwań klientów. Komody z półkami dają nam dodatkową przestrzeń do przechowywania, zwykle są to książki lub multimedia, ale z powodzeniem można tam ustawić również drobne przedmioty dekoracyjne. Komody z półkami nadają się także do pokoju dziecięcego, wówczas nasze pociechy mogą na nich ustawić swoje ulubione zabawki. Komody z półkami to propozycja dla tych, którzy szukają mebli niekonwencjonalnych i urozmaiconych pod względem bryły.

Komody z barkiem – odpowiednie przechowywanie alkoholu i szkła

Komody z barkiem to ciekawa propozycja do salonu, w którym odpoczywamy lub przyjmujemy gości. W barku zwykle przechowywujemy alkohole, słodycze i szkło do podawania. Komody z barkiem oferują nie tylko przestrzeń do przechowywania, ale stanowią stabilną podstawę, aby ustawić coś na ich górnej powierzchni. To mogą być pięknie wyeksponowane ekskluzywne trunki oraz ozdobne szkło.

Z pewnością każdy widział kiedyś komody z barkiem, w których front otwierał się w dół, udostępniając dodatkową powierzchnię na postawienie szklanek lub butelek. Komody z barkiem to przeważnie meble niewysokie, aby ułatwić sięganie po schowane w nich artykuły. Większość komód z barkiem jest ergonomiczna, ale nie oznacza to kompromisów związanych ze stylem. Komody z barkiem często są wybierane do domowych reprezentacyjnych gabinetów, aby można było podjąć gości czymś stosownym.

Najpopularniejsze rozmiary komód

Komody mają różne rozmiary, a zależą one od przeznaczenia komody do konkretnych pomieszczeń i wnętrz o różnych metrażach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku są niewielkie komody, które staną przy każdym małym fragmencie ściany, ale też duże i szerokie komody, mieszczące naszą garderobę, a nawet domowe centrum rozrywki. Wszystko zależy od preferencji, ale ostatecznie można pokusić się o ogólną klasyfikację komód pod względem wymiarów.

Wysokie komody

Wysokie komody to te przekraczające 1,3 m – 1,6 m wysokości. Najlepiej sprawdzają się w dużych pokojach, gdzie nie przytłaczają przestrzeni. Są jednocześnie wyróżniającym się składnikiem stylu pomieszczenia, ponieważ od razu przykuwają uwagę.

Średnie komody

Średnie komody nie przekraczają 1-1,3 m wysokości. To meble, które dominują w pomieszczeniu, ale posiadają rozsądną przestrzeń do przechowywania. W zależności od modelu mogą mieć od 3 do 5 pojemnych szuflad.

Niskie komody

Niskie komody to takie, których wysokość mieści się do 1 m. To bardzo praktyczny wymiar, bo przedmioty postawione na takiej wysokości są w zasięgu ręki. Dlatego takie komody często są wykorzystywane w korytarzach, przedpokojach, przedsionkach. Można na nich umieścić np. skrzynki na klucze, korespondencję, czy smycz i inne akcesoria dla czworonogów.

Długie komody

Biorąc pod uwagę długość komody, czyli odległość między jej bocznymi ściankami, także możemy wyróżnić kilka rozmiarów komód. Najczęściej spotykane mają minimum 60 cm (z jednym rzędem szuflad), następnie komody w przedziale długości od 80 cm do 1 m, i takie są najpopularniejsze w polskich domach, ponieważ łatwo można je zaaranżować w różnych pomieszczeniach, nie przytłaczają, a zachowują walor funkcjonalności. Długie komody mają powyżej 1m długości, stanowią już istotny mebel w wystroju, ale też dają wiele możliwości przechowywania wewnątrz oraz na meblu.

Głębokie komody

Pozostaje jeszcze głębokość. Zwykle komody zaczynają się od racjonalnej głębokości minimalnej – 30 cm. Standardem jest głębokość od 40 do 50 cm, ale są też głębsze komody sięgające powyżej 60 cm. Aby móc dostać się do przedmiotów przechowywanych w głębi takich szuflad, producenci opracowali szuflady z tzw. całkowitym otwieraniem. Głębokie komody są stabilne – z racji swojej konstrukcji – ale rekomendowane są przede wszystkim do przestronnych pokoi o powierzchni powyżej 20 m kwadratowych.

Przed zakupem komody wskazane jest określić, jaką ilością miejsca dysponujemy w pomieszczeniu, aby komoda go nie przytłoczyła, ale żeby była również widoczna. Dobrze jest zmierzyć wcześniej powierzchnię pokoju i porozmawiać z konsultantem handlowym firmy, której produkty nam odpowiadają.

Komoda Lissy
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię