Meble metalowe do biura, warsztatu i gabinetu lekarskiego. Ergonomia i ekonomia w jednym

0
2411

Meble z metalu są trwalszą alternatywą dla innych materiałów. W biurze, warsztacie, remizie strażackiej, szatni sportowej i w gabinecie lekarskim są niezastąpione, bo tylko one wytrzymają ponadprzeciętną eksploatację: przechowywanie dokumentów, narzędzi, specjalistycznych ubrań, a nawet chemikaliów. Trudno sobie wyobrazić meble z płyty wiórowej, które spełniłyby surowe normy bhp i przeciwpożarowe. Jakie firmy i instytucje powinny wyposażyć wnętrza w meble metalowe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Meble metalowe – trwałość i bezpieczeństwo w przestrzeniach firmowych

Gdzie “stolarz nie może”, tam… meble metalowe spełnią wszystkie oczekiwania wytrzymałościowe i estetyczne. Współczesnych mebli metalowych nie możemy bowiem utożsamiać z topornymi skrzyniami z blachy, które przez wiele lat straszyły w warsztatach, halach sportowych i szpitalach. Meble metalowe są dzisiaj projektowane przez wiodących designerów, z uwzględnieniem wszystkich norm materiałowych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Meble z metaluPoczątki mebli metalowych można powiązać z historią wojskowości i medycyny. To właśnie meble metalowe stanowiły jedyne możliwe rozwiązanie z koszarach wojskowych i szpitalach. Ich największą zaletą była stosunkowo niewielka waga oraz możliwość szybkiego odkażania, co w warunkach bojowych i przy masowej hospitalizacji miało ogromne znaczenie. Ponadto meble metalowe były znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i nie były tak łatwopalne, jak meble z drewna.

Obecnie meble metalowe wykonane najczęściej z blachy nierdzewnej i malowane proszkowo wpisują się w najnowsze trendy wzornicze, a poprzez modułową budowę, łatwo można je montować w różnych konfiguracjach. Dzięki temu, meblami z metalu możemy optymalnie wypełnić każdą przestrzeń. Wyobraźnia projektantów nowoczesnych biur, czy gabinetów często stawia bardzo wysokie wymagania wobec wyposażenia wnętrz, szczególnie w zakresie designu i kolorystyki. Meble metalowe sprostają tym oczekiwaniom, są bowiem opracowywane w oparciu o najnowsze trendy wzornicze, a ponadto można je zamawiać w różnych wariantach kolorystycznych.

O ile meble wykonane z materiałów drewnopochodnych mają tendencję do odkształcania się pod wpływem niesprzyjających czynników takich jak: temperatura, wilgotność, duże obciążenia, to możemy być pewni, że dla mebli metalowych tego rodzaju zagrożenia praktycznie nie istnieją. Wewnętrzna konstrukcja jest najczęściej wzmacniana przez dodatkowe stelaże i profile. Zawiasy muszą wytrzymać tysiące ruchów metalowych drzwi, a wielokrotnie ryglowane zamki dbają o bezpieczeństwo przechowywanych w metalowych szafach przedmiotów i chronią przed dostępem osób niepowołanych.

Meble metalowe do biura – wygoda dla pracowników i bezpieczeństwo dla danych

Wyobraźmy sobie groźny pożar w biurze. Szanse na ocalenie ważnych dokumentów w drewnianych szafkach i na regałach jest właściwie zerowe. O wiele większe szanse na uratowanie dokumentów mamy, kiedy wartościowe segregatory i archiwa są przechowywane w meblach z metalu posiadających odpowiednią klasę ogniotrwałości. To decydujący czynnik w firmach, które pracują z danymi i muszą przechowywać dokumenty w formie papierowej przez kilka lat.Metalowe meble biurowe

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo ludzi i również tutaj meble metalowe są bezkonkurencyjne. Jest to szczególnie widoczne w zakładach, które wykorzystują materiały niebezpieczne. Opakowania i pojemniki z chemikaliami mogą być bardzo groźne dla ludzi, gdy szkodliwa substancja wyleje się z puszki lub zbiornika. Metalowe szafy na chemikalia są tak zbudowane, aby trująca zawartość nie stwarzała zagrożenia dla osób przebywających w pobliżu aż do czasu fachowego usunięcia źródła niebezpieczeństwa.

Kiedyś o zakupie mebli biurowych decydował głównie ich koszt oraz możliwość przechowywania przedmiotów i dokumentów. W dobie cyfryzacji danych pojemność mebli biurowych nie jest aż tak istotna, jak ich dostosowanie do potrzeb pracowników. Meble metalowe posiadają wiele ergonomicznych rozwiązań, między innymi specjalne mechanizmy zwalniające montowane przy szufladach; poręczne uchwyty, których wysokość może być regulowana; półki wewnętrzne o zmiennej wysokości, które ułatwiają dostęp do przechowywanych w szafach przedmiotów. Dla większego bezpieczeństwa pracowników, krawędzie mebli metalowych są też odpowiednio wyprofilowane.

Meble metalowe do szatni (socjalne) – komfort pracy i solidna ochrona rzeczy osobistych

Firmy zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników wiedzą, jak ważną rolę odgrywają w przedsiębiorstwie solidne meble metalowe do szatni, w której pracownicy przygotowują się do wykonywania zadań.Meble metalowe do szatni

Szatnie w zakładach przemysłowych i spożywczych, szkołach, to pomieszczenia, przez które przewija się mnóstwo osób. Stąd też metalowe meble socjalne muszą stanowić skuteczną ochronę przed włamaniem. Zapewniają ją nie tylko ryglowane zamki, ale też wzmocniona budowa samych mebli, która utrudnia potencjalne włamanie i kradzieże. Meble socjalne są również przygotowane do łatwego segregowania przechowywanych rzeczy. Wewnętrzne półki mogą być dostosowane do specyfiki każdego przedsiębiorstwa i mieć np. regulowane półki lub szuflady na odzież czystą i brudną. Co najważniejsze, producenci mebli z metalu są w stanie dostosować konkretne partie modeli seryjnych do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Przez co oferta jest idealnie dopasowana do charakteru produkcji lub działalności instytucji.

Meble metalowe do warsztatu – najlepsze do zadań specjalnych dla prawdziwych profesjonalistów

Meble metalowe do warsztatuSetki narzędzi, maszyny, urządzenia, śruby, nakrętki, smary i oleje, ubrania robocze to powszechny widok w warsztatach, od tych najmniejszych, w mikrofirmach po większe hale warsztatowe w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dla prawdziwego profesjonalisty liczą się jednak warunki i porządek, w jakim są przechowywane wszystkie niezbędne w warsztacie narzędzia. Jeśli są porozrzucane i trudno je znaleźć, praca się wydłuża i rosną koszty. Jeśli natomiast wszystko jest uporządkowane i przetrzymywane w należytych warunkach, żywot narzędzi jest dłuższy a “majster” szybciej znajdzie potrzebny klucz.

Z profesjonalnymi narzędziami nie ma żartów. To drogi i ciężki sprzęt. Dlatego też metalowe szafy warsztatowe są specjalnie wzmacniane, aby wytrzymać duże obciążenia. Na regulowanych półkach mogą się znajdować przedmioty ważące nawet do 50 kg. Niektóre szafy mogą być wyposażone w podwójne, usztywnione drzwi z perforowaną wewnętrzną stroną. Można na niej wówczas umieścić narzędzia na niewielkich haczykach, co znacznie zwiększa opcje organizowania wnętrza szafy. Przy przewidywanych większych obciążeniach należy jednak pamiętać o stabilnym zamocowaniu metalowych mebli warsztatowych do ściany, aby uniknąć przewrócenia się mebla pod ciężarem narzędzi.

Meble metalowe do gabinetów lekarskich – decyduje higiena i estetyka

Meble metalowe do gabinetów lekarskichTrwałość i czystość to główne czynniki decydujące o wykorzystaniu mebli metalowych w gabinetach lekarskich. Powierzchnie metalowe nie są tak podatne na gromadzenie kurzu i bakterii, można je również łatwiej odkazić. To sprawia, że w gabinetach lekarskich, salach i biurach szpitalnych oraz w szatniach w przychodniach groźne zarazki chorobotwórcze nie będą się rozprzestrzeniały tak szybko, a meble z metalu są właściwie standardem.

Atrakcyjny design powoduje, że metalowe meble śmiało można ustawić w najnowocześniejszych klinikach medycznych i prywatnych gabinetach. Mogą spełniać funkcje użytkowe i jednocześnie stanowić estetyczną ozdobę gabinetów. W niektórych modelach szaf stosuje się skrzydła drzwiowe z wypełnieniem z hartowanego szkła, które podnosi walory wizualne mebli, a ponadto taka ekspozycja ułatwia szybkie sprawdzenie zawartości.

Wybierając meble z metalu do gabinetu lekarskiego warto zwrócić uwagę na ich modułowy charakter. Podczas zmiany przeznaczenia pomieszczeń, reorganizacji placówki służby zdrowia lub po przearanżowania gabinetu, nie trzeba pozbywać się tych mebli, ale można je ustawić w innej konfiguracji. To znaczna oszczędność dla firmy i zrównoważone wykorzystanie zasobów.

Meble metalowe są zwykle objęte 3-letnią gwarancją, lecz w praktyce ich użytkowanie nie będzie przysparzało problemów przez wiele lat. Blachy pokryte specjalnymi powłokami i malowane proszkowo długo zachowają swoją gładką powierzchnię, wpływając na ogólną estetykę wnętrz szpitalnych lub gabinetu lekarskiego.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię