Komody do salonu – wygodne przechowywanie i oryginalny styl

0
718
Komoda do salonu
reklama

Komody do salonu są meblami o wszechstronnym zastosowaniu. Ich najważniejszą funkcją jest przechowywanie, ale wygląd i styl są równie ważne. Komody do salonu powstają głównie z myślą o pomieszczeniu naszych przedmiotów codziennego użytku, dokumentów, pamiątek. W zależności od układu szuflad i wnęk, służą również do przechowywania zastaw serwisowych, szkła, sprzętu RTV. Komoda do salonu może być również elementem przykuwającym uwagę, ale to zależy od stylu i materiałów, z których została wykonana. Jak sprawić, by komoda do salonu zachwycała w Twoim domu? Próbujemy podpowiedzieć.

Co to jest komoda do salonu i czym się charakteryzuje?

Komoda do salonu to jeden najpopularniejszych mebli na rynku. Pojęcie komoda jest w tym przypadku bardzo szerokie, bo komodami są również meble pokrewne – kredensy, niskie szafki RTV, niewielkie biblioteczki, niskie bufety, czy barki do przechowywania trunków.

Komoda do salonu charakteryzuje się solidną budową, wysokiej jakości materiałami i ciekawym wzornictwem. Bardzo często stosowane są również sprawdzone i trwałe części mechaniczne, jak zawiasy, uchwyty, prowadnice i domykacze szuflad.

Komody do salonu mogą mieć różną budowę. Może to być kilka rzędów szuflad, ale też szuflady połączone z wnękami, półkami i wnękami schowanymi za skrzydłami drzwiowymi. Komody do salonu mogą mieć także przeszklone fronty, co sprzyja eksponowaniu książek, porcelany i drobnych przedmiotów dekoracyjnych. Opcjonalnie, komody do salonu wyposażane są przez producentów w podświetlenia ledowe, które dodają nastrojowej poświaty na krawędziach lub wewnątrz.

Komody do salonu – materiały, czyli z czego są wykonane?

Komody do salonu to meble, które spełniają funkcje użytkowe w pomieszczeniu będącym jednym z centralnych punktów domu. Wokół komód sporo się dzieje. Dlatego producenci stosują trwałe i estetyczne materiały, które pozwolą długo cieszyć się wszechstronną komodą. Najczęściej spotykamy komody z płyty MDF, która daje praktycznie nieograniczone możliwości wybarwienia i konfigurowania. Komoda do salonu z płyty jest też bardzo wytrzymała, pokryta laminowaną powłoką jest odporna na większość drobnych uszkodzeń mechanicznych i nie poddaje się działaniu czynników zewnętrznych, jak np. wilgoć. Innym popularnym, acz droższym materiałem jest lite drewno. Tutaj mamy do dyspozycji komody z drewna rodzimego oraz egzotycznego. Komody drewniane są naturalne, szlachetne i długowieczne, wymagają jednak większej troski i ostrożności w użytkowaniu, aby dłużej posłużyły. Modnymi dodatkami do komód są elementy metalowe, szklane, a nawet kamienne.

Komoda do salonu – jaki styl wybrać?

Komoda do salonu powinna harmonijnie komponować się ze stylem wnętrza. Spójność stylu dobrze świadczy o guście gospodarza. Dzisiaj dopuszczalne jest również łączenie różnych inspiracji, ale trzeba to robić umiejętnie i z umiarem. Jeśli chcemy, aby nasza komoda pasowała do całości pomieszczenia i nie była zgrzytem, musimy pamiętać o wyznacznikach różnych stylów. Tutaj mamy do wyboru kilka możliwości:

  • komody nowoczesne – to meble stworzone w oparciu o najnowsze trendy we wzornictwie, zazwyczaj odznaczają się prostotą i minimalizmem. Bardzo często nie sama bryła, ale użyte materiały skupiają na sobie uwagę. Komoda do salonu w nowoczesnym stylu nie traci nic na swojej funkcjonalności. Projektanci dbają bowiem o zapewnienie optymalnej przestrzeni do przechowywania.
  • komody klasyczne – to kwintesencja stylu i elegancji. Odznaczają się bardziej ekskluzywnymi materiałami jak: drewno. Komody klasyczne są symetryczne i wyrafinowane. Nie są przesadnie zdobione, choć mogą zawierać ornamenty roślinne. Posiadają oryginalne frezy, cokoły, a nawet górne wieńce, które nadają całości wrażenia dostojności. Komody w tym stylu są preferowane przez osoby, odwołujące się raczej do ponadczasowych wartości niż chwilowych trendów.
  • komody loftowe (industrialne) – komody te charakteryzują się minimalizmem i surowością. Styl loftowy odwołuje się do funkcjonalności i chropowatości mebli warsztatowych i przemysłowych. Stąd użycie wielu surowych wykończeń. Komody loftowe zwykle zawierają elementy drewna oraz metalu, ale mogą również odwoływać się do użytkowej stylistyki powojennej. Komody loftowe są oryginalne i nadają pomieszczeniu lekko awangardowy sznyt.
  • Komody skandynawskie– połączenie funkcjonalności i piękna to wyznaczniki tego stylu. Komody skandynawskie imponują prostotą linii i przemyślaną organizacją wnętrza. Komody skandynawskie nie tylko pozwalają uniknąć bałaganu, ale również same w sobie są niezwykle uporządkowane. Niemałą rolę odgrywa tutaj również doświadczenie projektantów, którzy łączą stronę praktyczną z unikatowym skandynawskim wzornictwem.
  • Komody glamour – mają przede wszystkim błyszczeć i zachwycać od pierwszego spojrzenia. Komody glamour często powstają z rzeźbiarską wręcz fantazją. Są symbolem luksusu i przepychu. Komody do salonu glamour najczęściej są wykończone w kolorach bieli, szarości, nie unikają również odcieni kremowych i pastelowych. Często powierzchnie płaskie pokryte są lakierami lustrzanymi, które powiększają przestrzeń i odbijają światło. Komody glamour bywają zdobione kryształkami, doskonale pasującymi do romantycznego nastroju wnętrza.
  • Komody prowansalskie – to nawiązanie do stylu francuskiej prowincji. Komody prowansalskie tworzą przytulny, ciepły klimat poprzez naturalne materiały i jasną, ale pastelową kolorystykę. Komody w tym stylu łączą francuską elegancję z wiejską, rustykalną estetyką. Styl prowansalski niesie ze sobą harmonię i spokój, wybierany jako alternatywa dla krzykliwych stylów miejskich i luksusowych.
  • Komody vintage – to meble, które nawiązują do trendów wzorniczych popularnych minimum 20 lat temu. Ważną inspiracją dla komód vintage są meble, które powstawały od lat 50. do 80. ubiegłego wieku. To naśladowanie trendów z przeszłości wnosi do wnętrza element nostalgii. Wśród komód vintage często odnajdziemy odważne akcenty kolorystyczne i materiałowe, odwołujące się do wzorców kultury popularnej.

Jakie dostępne rozmiary posiada komoda do salonu?

Komoda do salonu daje duże możliwości aranżacji wnętrza, ponieważ jest dostępna w różnych modelach i rozmiarach. W zależności od przestrzeni, możemy wybierać spośród komód o wysokiej bryle lub komód niskich, które z kolei pozwolą na zagospodarowanie ich górnej powierzchni. Na takiej komodzie można ustawić inne przedmioty. Komody pod względem wymiarów możemy podzielić na kilka głównych kategorii:

  • komody wysokie – to najczęściej meble, których wysokość przekracza 1 m. Do komód do salonu zaliczają się również typowo użytkowe kredensy, w których możemy przechowywać zastawę na rodzinne obiady i spotkania okolicznościowe. Niektóre komody tego typu sięgają nawet 160 – 180 cm wysokości. Producenci zalecają przymocowanie wysokich komód do ścian, aby zapobiec ich przewróceniu.
  • komody niskie – do komód niskich możemy zaliczyć wszystkie modele mające poniżej 1m wysokości. Komody do salonu, które nie przekraczają 100 cm wysokości, nadrabiają to innym wymiarem, a mianowicie – szerokością, potrafią do dochodzić do 250 cm. Są z reguły stabilne i pojemne. Funkcję zbliżoną do komód pełnią też zamykane szafki RTV, które również mogą mieć szuflady, wnęki otwarte lub zamykane.
  • duże komody – to masywne meble o dużej pojemności. Aby zachować stabilność konstrukcji, meble zwykle są wykonane z grubszych elementów drewnianych lub specjalnie wzmacnianych płyt MDF. Duże komody mają szerokie podstawy, ze względu na dużą przestrzeń do przechowywania, konieczność właściwego rozłożenia obciążenia.
  • małe komody – małe komody do salonu przeważnie mieszczą się w wymiarach do 1 m wysokości i 50 cm szerokości i głębokości. Zachowują swój charakter i przeznaczenie, najczęściej mają jeden rząd szuflad. Ich pojemność jest nieco mniejsza, ale wystarczająca na drobne przedmioty użytkowe.
  • wąskie komody – wspaniale nadają się do zagospodarowania słupów i wąskich ścian, przy których nie zmieszczą się inne meble. To najczęściej bardzo oryginalne meble, które przyciągają spojrzenia. Jeśli są starannie dobrane, potrafią być wyrazistym akcentem w każdym stylowym wnętrzu.
  • szerokie komody – duża szerokość kosztem wysokości. Niektórzy lubią mieć wszystko w zasięgu ręki, bez konieczności sięgania zbyt wysoko. Szerokie komody są jednocześnie dosyć niskie. Znakomicie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie przytłaczają, a pozwalają dobrze zorganizować przechowywanie np.dokumentów, zdjęć, elektroniki i pamiątek.

Niezależnie od wymiarów, komody do salonu są wyposażone w wiele udogodnień, które ułatwiają codzienne korzystanie z tych mebli. Ergonomiczne rozwiązania obejmują m.in. bezuchwytowe systemy otwierania, regulowane szuflady, markowe prowadnice, które sprawiają, że otwieranie jest naprawdę płynne i przyjemne.

Komody do salonu – najpopularniejsze wybarwienia

Komody do salonu znajdziemy praktycznie we wszystkich kolorach, pasujących do większości stylów wnętrzarskich. Jasne pomieszczenia w stylach skandynawskich, prowansalskich i glamour lubią meble w świetlistych kolorach jak: białe komody (matowe i w połysku)komody z frontami lustrzanymi, które powiększają optycznie. W te naturalne style, nawiązujące do klimatów wiejskich, wpisują się również komody sosnowe i inne wybarwienia drewniane – komody olchowekomody dębowe i komody dąb sonoma.

Niezależnie od tego, czy są to meble drewniane, czy z laminowanej płyty MDF, kolorystyka drewna zawsze wprowadza do pomieszczenia element natury, swojskości i ciepła. Jeśli salon jest zaprojektowany w eleganckim stylu klasycznym, to sprawdzą się w nim czarne komody (matowe i w połysku) oraz tak modne ostatnio komody orzech. Jak wspomnieliśmy, nie ma ograniczeń kolorystycznych, jednak warto sprawdzić, jakie wybarwienia oferuje producent komód, które nam odpowiadają.

Zalety i funkcje komody do salonu

Komody do salonu to meble, które nadają indywidualnego charakteru pomieszczeniu. Możemy wybierać spośród dziesiątek wybarwień i materiałów, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ale komody do salonu przede wszystkim mają pomóc nam uporządkować otoczenie i ukryć masę przedmiotów w swoim wnętrzu. Komody są meblami na tyle uniwersalnymi, że możemy je wykorzystywać w różny sposób. Oto kilka spotykanych zastosowań.

Komody do salonu mogą służyć jako komody na ubrania, pełnią wówczas funkcję przechowywania odzieży. To bardzo przydatne uzupełnienie szafy garderobianej. W komodzie na ubrania możemy trzymać odzież sezonową, której nie potrzebujemy na co dzień. W nowoczesnych wnętrzach coraz więcej czynności jest zautomatyzowanych. Pod meblami też zbiera się brud, z którym trudno sobie poradzić. Rozwiązaniem są komody na nóżkach, wręcz idealne dla robotów sprzątających, które mogą swobodnie wjechać pod komodę i usunąć kurz i zabrudzenia. To szczególnie ważne dla właścicieli zwierząt domowych. Z kolei miłośnicy wnętrz w stylu glamour powinni zwrócić uwagę na komody lustrzane, które dają efekt lustra i odbicia. Powiększa on optycznie pomieszczenie i dodaje błysku, będącego nieodłącznym składnikiem stylu. Komody do salonu to także dobre miejsce do wyeksponowania ważnych dla nas przedmiotów: zdjęcia bliskich, cenne książki, nośniki mediów i dekoracyjne bibeloty. Możliwość odpowiedniego ustawienia tych rzeczy dają komody z półkami, które pozwalają mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Dla koneserów dobrych trunków powstają specjalne komody z barkiem, do przechowywania alkoholu oraz szkła.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię