Komoda w kuchni
reklama

W kuchni zawsze przyda się dodatkowe miejsce do przechowywania. Czasami nawet typowa zabudowa kuchenna nie wystarczy. Jak zyskać dodatkowe miejsce w kuchni? Jest na to sposób – komody kuchenne. Podpowiadamy, jak się odnaleźć w ogromnym wyborze modeli, stylów i rozmiarów.

Komody kuchenne – przeznaczenie

Komoda pierwotnie była meblem, który uzupełniał zestaw mebli w garderobie i sypialni. Można było w niej schować odzież i drobne przedmioty osobiste. Ta praktyczna funkcja komód sprawiła, że szybko zaczęły się pojawiać również w innych pomieszczeniach. Komoda trafiła też do kuchni, gdzie zawsze znajdzie się 1001 drobiazgów i przyborów do schowania. Komody kuchenne pozwalają utrzymać ład, porządek i usunąć niepotrzebne przedmioty z zasięgu wzroku.

Komoda kuchenna to nie tylko elegancki mebel z szufladami lub szafkami. Do dyspozycji mamy jeszcze blat, który można wykorzystać na kilka sposobów – do dekoracji (ustawiając na nim przedmioty ozdobne) lub nawet do pracy, wtedy staje się dodatkowym blatem roboczym.

Komody do kuchni są meblami, które łatwo można zaadaptować do naszych potrzeb, ustawiając je w określonym miejscu. Jeśli postawimy komodę na środku kuchni, to może nam posłużyć nawet jako wyspa kuchenna, pod warunkiem, że jest do tego przeznaczona.

Zanim zdecydujemy się na zakup warto się upewnić, jaką przestrzenią do przechowywania dysponuje nasza przyszła komoda do kuchni. Spróbujmy też odpowiedzieć na pytanie, czy będzie nam wygodniej wciągać talerze z zamykanych szafek, czy może wolimy łatwy dostęp do serwisu ułożonego w szufladach? Gdy już znamy odpowiedzi, przygotujmy się na kolejne pytania, bo to dopiero początek naszej drogi do wymarzonej komody do kuchni.

Komoda do kuchni – style i rodzaje

Komoda do kuchni

Komody do kuchni są oferowane w ogromnym wyborze wariantów, materiałów i stylów. Znalezienie odpowiedniej komody jest kwestią dostosowania jej do charakteru naszego domu i konkretnej aranżacji wnętrza. Obecnie pomieszczenia można utrzymać w jednym, dominującym styl, ale można też łączyć różne wpływy i inspiracje. Jakie zatem komody kuchenne są dostępne na rynku?

Komody kuchenne w stylu nowoczesnym

Nowoczesne komody kuchenne realizują najważniejsze założenia tego stylu. Odznaczają się prostą formą, geometria jest uporządkowana i elegancka. Duży nacisk położono na ciekawe zestawienia materiałowe. W stylu nowoczesnym przeważają gładkie i czyste powierzchnie, które wynikają z minimalizmu. Okucia meblowe i uchwyty są często ograniczone minimum lub niemal całkowicie znikają z powierzchni frontów (dzięki systemowi otwierania push to open).

Stylowe komody do kuchni

Stylowe komody kuchenne są polecane zwolennikom bardziej tradycyjnych wystrojów wnętrz. Komody stylowe cechują się wyrafinowaną formą i zastosowaniem naturalnych materiałów, odwołujących się do długich tradycji meblarstwa. Komody klasyczne to głównie meble produkowane z twardszych i szlachetnych odmian drewna, a jeśli zastosowano płytę, to zwykle laminat imituje usłojenie drewna.

Industrialne komody kuchenne

Komody kuchenne znajdują też zastosowanie we wnętrzach industrialnych lub w miejskich loftach. “Industrial” to styl nawiązujący do surowych warunków fabryk, warsztatów i magazynów epoki przemysłowej. Dominującymi materiałami są metal i drewno. Komody kuchenne w stylu industrialnym to meble solidne i trwałe. Czasami producenci stosują technikę sztucznego postarzania materiałów, które sprawiają wrażenie używanych lub nawet oryginalnych “z epoki”. Komody loftowe idealnie pasują do przestronnych wnętrz z dużą ilością metalowych, ceglanych i betonowych elementów tła.

Jakie funkcje spełniają komody do kuchni?

Komody kuchenne

Komody do kuchni mogą być użytkowane na wiele sposobów. Wszystko zależy od modelu komody: czy jest wyposażona w szuflady, przeszklone fronty lub półki. Niektóre komody są przygotowane do ustawienia na środku kuchni jako wyspy, co poszerza ich możliwości. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy wykorzystać komody do kuchni.

  • Komody z szufladami – to funkcjonalny wariant komody do kuchni, który cechuje się pojemnością potrzebną do przechowywania przyborów kuchennych używanych od czasu do czasu. W komodzie kuchennej z szufladami możemy również pomieścić produkty spożywcze – artykuły sypkie, zioła, kawę i przyprawy. Znajdzie się też miejsce na przepisy.
  • Komody z barkiem – będą doskonałym uzupełnieniem kuchni, przestrzeni blisko jadalni lub salonu. W barku znajdziemy coś rozgrzewającego i słodkości na długie zimowe wieczory. Komody kuchenne z barkiem mogą mieć elegancki a zarazem oryginalny wygląd.
  • Komody z półkami – część dostępnych na rynku modeli posiada klasyczne półki schowane za frontami. Taki układ pozwala na sprawne uporządkowanie kuchennych akcesoriów. Komoda z półkami może być też podstawą do ustawienia przedmiotów ozdobnych – misy, naczynia, stare przybory kuchenne lub stylowe oświetlenie.
  • Komody z witryną – to doskonały mebel, by pokazać piękno naszej zastawy obiadowej. Można też udowodnić gościom, że zawsze mamy pod ręką książkę kucharską. Grzbiety książek kulinarnych będą się znakomicie prezentować za szybą. Komody kuchenne z witryną znajdziemy w większości stylów – klasyczne, rustykalne, skandynawskie i prowansalskie. Dzisiaj powszechne są też eksperymenty kolorystyczne. Odważnie sięga się po matową czerń, głębokie odcienie niebieskiego i oczywiście ponadczasową biel.

Rozmiar i wielkość komody do kuchni

Komoda kuchenna poszerzy nasze możliwości przechowywania mnóstwa przedmiotów potrzebnych w pomieszczeniu, które często jest prawdziwym sercem domu. To miejsce podatne na nieporządek, szczególnie w czasie przygotowywania posiłków. Aby doprowadzić kuchnię do ładu, warto mieć w zasięgu ręki mebel, który rozwiąże nasze problemy z brakiem miejsca. Zobaczmy, jakie mamy do wyboru kształty i wymiary komód.

  • Wąskie komody – rozwiązują nasze dylematy, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca w kuchni. Standardowe wymiary wąskich komód mieszczą się w przedziale od 40 do 80 cm. To pozwala ustawić wąskie komody, nawet jeśli do zagospodarowania mamy niewielki fragment kuchennej ściany.
  • Niskie komody – zwykle mieszczą się w 50 cm wysokości. Mogą być jednak szerokie, a zatem nie tracimy pojemności do przechowywania. Niskie komody sprawdziłyby się w przestrzeni łączącej kuchnię np. z jadalnią. Ich walorem jest blat, który daje nam duże możliwości do wykorzystania jako miejsce na ozdoby, naczynia kuchenne, koszyki i stojaki na alkohole.
  • Duże komody – są szczególnie przydatne w formie wysp kuchennych. Jeśli mebel jest przystosowany do takiego użycia, duża komoda jest w stanie pomieścić naprawdę sporo. Możemy w niej schować wszystkie zbędne przedmioty. Co więcej, wyspa kuchenna zawsze podnosi wartość nieruchomości w momencie sprzedaży. Potencjalny klient odnosi bowiem wrażenie, że kuchnia jest bardziej obszerna, niż w rzeczywistości. Duże komody zapewniają nam też kolejny, bezcenny blat roboczy.
  • Komody wysokie – to rozwiązanie dla osób, które poszukują mebli zajmujących mniejszą powierzchnię, a oferują jednocześnie większą pojemność przechowywania. Świetnie sprawdzają się z innymi meblami, tworząc ciekawe kompozycje. Komody wysokie mogą być poszukiwaną dominantą wystroju kuchni, zwłaszcza, gdy intrygują ciekawym kolorem. A tutaj jest duże pole do popisu.

Komoda kuchenna – jakie kolory

Komody kuchenne czarują wieloma kolorami. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jaką paletę kolorów wybierzemy do kuchni. Kuchnie klasyczne, skandynawskie, prowansalskie cieszą oko jasnymi i pastelowymi tonacjami kolorystycznymi. Industrialne i eleganckie kuchnie nie boją się ciemniejszych odcieni i zestawienia intensywnych kolorów z naturalnym pięknem drewna. Jakie są najpopularniejsze kolory?

  • Komody białe – ten najbardziej neutralny z kolorów zawsze dodaje kuchni elegancji, wrażenia czystości i przestronności. Poza tym, białe komody kuchenne nigdy nie wychodzą z mody. Komody białe zyskują lekkość dzięki nawiązaniom do stylu klasycznego i prowansalskiego.
  • Komody sosnowe – to powiew natury w każdym domu. Niektórzy mogą utyskiwać na fizyczną miękkość drewna sosnowego, ale jego mocną stroną jest piękna, intensywna barwa drzewa. Wyraziste usłojenie to coś, co przyciąga oko. Komody sosnowe w kuchni będa wspaniałym akcentem wzmacniającym efekt ciepła domowego ogniska.
  • Komody dębowe – od dawna meble dębowe słynęły z długowieczności. Komody do kuchni wykonane z litego drewna dębowego to nie tylko gwarancja trwałości, a przede wszystkim meble nabierające z wiekiem wartości i głębokiej barwy (to efekt naturalnych procesów “starzenia się” drewna). Komody dębowe są solidne, dostępne w różnej stylistyczne i o różnej pojemności. Warto dodać, że komody dębowe mogą być oferowane w różnych odcieniach np. komody dąb sonoma.
  • Komody czarne – to jeden z najmodniejszych ostatnio wariantów kolorystycznych. Podobnie jak biały, dobrze komponuje się praktycznie z większością mebli. Czarny równie efektownie wygląda w zestawieniu z naturalnym drewnem. Jasne lub drewniane blaty fenomenalnie kontrastują z matową lub błyszczącą czernią. Ponadto okucia i uchwyty stanowią wyróżniający się kontrast dla głębokiej czerni komody do kuchni. Pomysłowość projektantów komód jest nieskrępowana. Współczesne czarne komody kuchenne mogą przybierać klasyczne, niemal barokowe kształty, ale potrafią też zachwycać odniesieniami do modernizmu.

Z jakich materiałów powstają komody kuchenne

Najpopularniejsze materiały na komody kuchenne od lat pozostają niezmiennie te same. To drewno, płyta meblowa MDF, metal i elementy szklane. Wszystkie z tych materiałów dodają meblom trwałości i elegancji. Stabilizują konstrukcję i pozwalają na wyeksponowanie przedmiotów ozdobnych. Jakie właściwości mają poszczególne materiały?

  • Komody drewniane – idealnie pasują do kuchni, ponieważ meble wytwarzane z drewna stanowiły od zawsze podstawę jej wyposażenia. Nowoczesne technologie pozwalają dzisiaj na zabezpieczenie litego drewna przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć i temperatura. Komody kuchenne drewniane wnoszą również naturalny pierwiastek do kuchni, która najczęściej kojarzy się z tradycją i smakami dzieciństwa.
  • Komody z płyty MDF – to synonim trwałości i nowoczesności. Laminowana płyta MDF jest materiałem produkowanym z myślą o wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Płyta jest mniej podatna na wgniecenia niż drewno, dobrze też znosi szczególne warunki panujące w kuchni – obecność tłuszczu, pary i wahania temperaturowe. Atutem płyty jest możliwość zastosowania wielu wykończeń kolorystycznych, a nawet imitowanie faktury drewna, przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanej ceny.

Komody kuchenne to niezwykle praktyczne meble, które powiększają możliwości przechowywania. Bez problemu znajdziemy komody, które będą komponowały się ze stylem naszej kuchni i pozwolą na uporządkowanie wszystkich drobiazgów, tak potrzebnych do gotowania, smażenia i pieczenia. Oprócz drewna i płyty MDF, na rynku znajdziemy komody metalowe, odwołujące się do stylu industrialnego i komody przeszklone, które mogą spełniać funkcję witryn.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię