Obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznych

0
2185
Obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznych
reklama

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego (art. 62 p.b.) wszystkie obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przynajmniej raz na pięć lat. Kontrola polega nie tylko na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego danego obiektu budowlanego, ale również na sprawdzeniu instalacji elektrycznej i piorunochronnej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się jak wygląda profesjonalny przegląd instalacji i kto może go dokonać.

Kto jest upoważniony do dokonania przeglądu instalacji elektrycznej?

Zgodnie z przepisami kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej powinny przeprowadzać wyłącznie te osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje niezbędne przy wykonywaniu nie tylko dozoru nad eksploatacją poszczególnych urządzeń, ale również dozoru nad całą instalacją. Mowa tutaj oczywiście o kwalifikacjach typu D. Warto wspomnieć również i o tym, że osoby którym przyznano kwalifikacje typu D poddawane są co 5 lat ponownej weryfikacji. Nie można zapominać również i o tym, że wszystkie wyniki przeprowadzonej kontroli muszą być czytelnie odnotowane w specjalnej książce danego budynku i przechowywane w bezpiecznym miejscu przez cały okres użytkowania instalacji elektrycznej.

Co obejmuje przegląd instalacji?

Kontrola instalacji najprościej rzecz mówiąc obejmuje kompleksowy przegląd części zewnętrznych wszystkich przewodów elektrycznych, izolatorów oraz sposobu ich zamocowania. Podczas kontroli oceniany jest szczegółowo stan dławików w miejscu wprowadzenia przewodów elektrycznych do skrzynek przyłączeniowych. Przeglądowi podlegają wszystkie elementy osprzętu elektrycznego oraz specjalne ochrony przed mechanicznym uszkodzeniem przewodów elektrycznych. Bardzo często sprawdzany jest również poziom ochrony przeciw porażeniom oraz gotowość urządzeń zabezpieczających w przypadku mniej lub bardziej niebezpiecznej awarii.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że obowiązkowe kontrole instalacji elektrycznej nawet w najmniejszym stopniu nie zwalniają nas od codziennej czujności. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na przegrzewające się porcelanowe osłonki korków bezpieczeństwa, które bardzo często stosowane są w starych tablicach. Zaniepokoić powinny również osmolone wnętrza tablicy rozdzielczej oraz pojawienie się iskrzenia lub nieprzyjemnego swądu w okolicach przyłączeń urządzeń elektrycznych.

Profesjonalne zabezpieczenie instalacji elektrycznej

Osoby, które korzystają z przestarzałych sieci elektrycznych, powinny bardzo poważnie zastanowić się nad ich modernizacją. Stare przewody (zwłaszcza aluminiowe) mogą być bardzo niebezpieczne. Ogromnym zagrożeniem może okazać się także samodzielna naprawa zepsutych bezpieczników. Częstym błędem jest zastępowanie starych bezpieczników nowszymi modelami, które charakteryzują się innymi wartościami. W dzisiejszych czasach niezbędnym elementem bezpiecznej instalacji elektrycznej jest także zabezpieczenie uziemienia w gniazdkach, do których podłączany jest sprzęt o metalowych obudowach (lodówka, pralka itp).

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię