Drewniane podłogi to wciąż najbardziej popularna forma wykańczania wnętrz. Drewno jest urokliwe, kojarzy się z prestiżem, a przy tym jest bardzo wytrzymałe i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Przy wszystkich swoich zaletach, ma jednak i pewne wady. Jedną z nich jest rozszczelnienie. Nie stanowi to jednak problemu, który miałby przekreślać stosowanie drewnianych podłóg czy okładzin ściennych. Wszelkie uchybienia powstające w drewnianej strukturze łatwo jest naprawić samodzielnie stosując kit do parkietu.
Nie tylko do parkietu
Kit do parkietu to produkt, który swoim zastosowaniem znacznie wykracza poza przeznaczenie wynikające z jego nazwy. Jego główne środowisko pracy to oczywiście parkiet drewniany, ale z powodzeniem może być wykorzystywany we wszelkich innych wykończeniach wykonanych z drewna, jak np. boazeria, listwy przypodłogowe, listwy ościeżnicowe i wszelkiego rodzaju okładziny drewniane. Co ważne, kit do parkietu może być wykorzystywany zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz.
W jakich sytuacjach przyda nam się kit?
Kit do parkietu to preparat, którego przeznaczeniem jest podtrzymanie estetyczności parkietu i dokonywanie drobnych napraw. Głównie jest nimi wypełnianie szczelin i szpar powstających między drewnianymi deszczułkami. Drewno to materiał, którego struktura kurczy się pod wpływem działania zmiennych temperatur oraz poziomów wilgoci. Proces ten powoduje powstawanie nieestetycznych ubytków w postaci szpar. Kit służy do ich zapełnienia, tak, by nie rzucały się w oczy, a drewniana podłoga zachowała swoją estetykę i atrakcyjny wygląd.
Czy kit zawsze będzie potrzebny?
Powstawanie szczelin między drewnianymi płytkami to naturalny proces, który wynika z właściwości drewna. Nie jest on spowodowany złym ułożeniem parkietu, więc szpary będą się pojawiały bez względu na jakość ułożenia parkietu. Oznacza to, że prędzej, czy później szczeliny się pojawią, a wtedy kit okaże się bezcennym narzędziem, które przywróci ład podłodze.
Jak działa kit?
Kit to produkt, który spełnia funkcję wypełniacza. Charakteryzuje się nabieraniem elastyczności po wyschnięciu. Przekłada się to na dopasowywanie swojej struktury do ułożenia płytek, które z czasem znowu zaczną się kurczyć. Kit z drewnem pracuje, dzięki temu nie kruszy się, nie łamie i nie wystaje poza powierzchnię drewnianej płytki. Bardzo ważną cechą kitu jest wysoka odporność termiczna, która przejawia się wytrzymałością na działanie wilgoci, wysokiej oraz niskiej temperatury. Sprawia to, że kit będzie stanowił trwałe wypełnienie i nie zmieni swojej struktury. Jest również odporny na działanie wody przy bezpośrednim kontakcie.