Jakie wsporniki wybrać i kiedy ich potrzebujemy
reklama

Z chęcią decydujemy się na wolno wiszące półki na książki, blaty, które wyglądają bardzo efektownie, a przy tym pozwalają zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni. Niemniej takie szafki wymagają odpowiedniego montażu, który będzie wytrzymały i bezpieczny. W przypadku nawet mniejszych obciążeń niezbędne jest zamontowanie wsporników, które będą w sposób pewny podtrzymywać wagę samego mebla. Należy więc pamiętać o wyborze właściwego wspornika w zależności od wybranej półki. Poniżej przedstawiamy rodzaje wsporników i doradzamy, jak dostosować je do planowanego obciążenia.

Do czego potrzebujemy wsporników?

Wsporniki to zewnętrzne elementy montażowe, wykorzystywane do przytwierdzania półek do ścian czy chociażby półek wewnętrznych w szafie. To bardzo popularny, a przy tym wytrzymały sposób montażu mebli wiszących. Przy tym są to elementy widoczne, więc mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, ozdobną. Jednak ich podstawowym przeznaczeniem jest po prostu podtrzymywanie półki, blatu czy parapetu.

Jak wybrać odpowiedni wspornik?

Wybór właściwego rodzaju wspornika w dużej mierze zależy od tego, jaki ciężar będzie umieszczony na danej półce czy blacie. Trzeba więc wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest wspornik, jego rozmiar, rozstawienie, a także ilość samych wsporników. Należy przy tym pamiętać, że nawet najsolidniejszy wspornik może zawieść, jeśli zostanie nieodpowiednio zamocowany – prawidłowy montaż odgrywa tu zasadniczą rolę i jest gwarancją, że nasza półka utrzyma położone na niej obciążenie. Do zamocowania wsporników należy więc wybierać solidne, idealnie dopasowane kołki i zadbać o porządne ich zamontowanie.

Jakie są rodzaje wsporników?

W zależności od docelowego ciężaru i zastosowania możemy wybrać wsporniki pojedyncze, podwójne, metalowe oraz te z tworzywa sztucznego. Inny wspornik wybierzemy do podtrzymywania półki w szafie, na której leżeć będą lekkie ubrania, a inny do półki, która będzie wisieć na ścianie i na której umieścimy książki, donice z kwiatami czy telewizor. W niektórych przypadkach, na przykład jeśli szafkę montujemy w centralnym punkcie sypialni czy salonu, szczególne znaczenie ma również wygląd wspornika – by osiągnąć lepszy efekt wizualny, warto sięgnąć po wsporniki dekoracyjne. Poszczególne modele różnią się wytrzymałością, jednak na ogół wspornik jest w stanie unieść nawet 55-kilogramowy ciężar. Kolejnym ważnym wyznacznikiem wytrzymałości wsporników jest długość szyny. Reguła jest prosta: im dłuższa szyna, tym wytrzymalszy wspornik.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię