Jaką wybrać żyłkę do podkaszarek?
reklama

W podkaszarkach do traw,y niezbędny jest materiał tnący, którym najczęściej jest żyłka nylonowa. Obecnie na rynku znaleźć można różne jej rodzaje. Poniżej znaleźć można kilka informacji pomocnych w wyborze tej odpowiedniej.

Żyłka do podkaszarek – kryteria wyboru

Nylonowa żyłka jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, a zarazem niezwykle skutecznym w pracy. Na skuteczność cięcia roślin wpływa oczywiście prędkość obrotowa samej podkaszarki, ale równie ważna jest odpowiednio duża prędkość obwodowa żyłki. Trzeba wziąć pod uwagę więc jej kształt oraz średnicę. Najlepiej sprawdziłaby się żyłka o jak najmniejszym przekroju, ale trzeba pamiętać o tym, że aby podkaszanie było skuteczne, musi mieć ona również właściwą masę. Kiedy chodzi o średnicę żyłki, to przy każdym sprzęcie podana jest informacja o tym, ile można wynosić średnica maksymalna. Należy tego przestrzegać, gdyż w innym wypadku dojść może do uszkodzenia podkaszarki. Co więcej, żyłka grubsza niż zalecana, będzie stawiać większy opór powietrzu, co poskutkuje niższą prędkością obrotową urządzenia. Warto wiedzieć o tym, że średnica żyłki decyduje o jej zastosowaniu, i tak:

  • 1.3 – 2 mm: żyłek o takich średnicach używa się do cięcia drobnej trawy oraz niezbyt wysokich roślin;
  • 2 mm: żyłki te są dość uniwersalne, ponieważ radzą sobie także z niewielkimi chwastami;
  • 2,7 – 3 mm: tną wszystkie wymienione powyżej rośliny, a dodatkowo dobrze poradzą sobie także z: wysokimi chwastami, niewielkimi zaroślami, a nawet z koszeniem łąk.

Kształt oraz materiał wykonania żyłki do podkaszarek

Kiedy chodzi o kształt żyłek, wyróżnić można przekroje: okrągły, kwadratowy oraz gwiaździsty (wielokąt). Jak już było wspomniane wcześniej, wybór kształtu (przekroju) żyłki wpływa na skuteczność pracy, tzn. na „agresywność” koszenia roślin. Najmniej skuteczne są żyłki okrągłe. Natomiast te z ostrymi krawędziami: kwadratowe i wielokątne, pozwolą na ścinanie chwastów i wyższych roślin. Kształt żyłki decyduje także o szybkości jej zużywania: najwolniej niszczyć będą się żyłki okrągłe, znacznie szybciej te o przekroju kwadratowym i gwieździstym. Wybierając żyłkę, uwagę należy zwrócić także na materiał jej wykonania, gdyż tak naprawdę nylon nylonowi nierówny. Ważne jest, by był on wysokiej jakości (co zazwyczaj wiąże się z nieco wyższą ceną), bo tylko taki nie będzie powodował strzępienia i zrywania się żyłki (a co za tym idzie – częstszych przerw w pracy). Żyłki nie warto też kupować „na zapas”, bo ta starzejąca się zaczyna tracić swe pierwotne właściwości.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię