Jak montować listwy progowe
reklama

Perfekcyjne wykończenie wnętrza mieszkania, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone, wymaga zadbania o najmniejsze detale. Jednym z nich są listwy progowe, które maskują połączenia pomiędzy powierzchniami podłogi poszczególnych pomieszczeń. Listwy te można zamontować na kilka rożnych sposobów, a żaden z nich nie wymaga specjalistycznych umiejętności, ani użycia dedykowanego tej czynności sprzętu.

Kleje i pianki montażowe do listw progowych

Montaż listw progowych za pomocą kleju lub pianki montażowej jest najprostszym sposobem. Taki montaż wymaga jedynie, aby oczyścić powierzchnię, na której zostanie umieszczona listwa, nanieść klej na listwę i docisnąć ją do podłoża.

Sposób ten, chociaż prosty i stosunkowo tani, nie jest rozwiązaniem trwałym. Codzienne użytkowanie pomieszczeń domowych sprawia, że niejednokrotnie domownicy będą zaczepiać o listwę. Może ona ulec uszkodzeniu również na skutek uderzenia. Wszystkie te zdarzenia osłabiają spoiwo, przez co listwa z czasem może odchodzić od podłoża i konieczne jest jej ponowne przyklejenie. Dodatkowo, w przypadku podłóg „pływających”, które nieznacznie poruszają się pod wpływem temperatury, trwałe połączenie klejem lub pianką uniemożliwia naturalny ruch podłogi, przez co materiał traci swoje właściwości.

Montaż listw progowych na kołki

Montaż na kołki wydaje się być bardziej skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest równie prosty, jak montaż na klej. Wystarczy posiadać elementarne umiejętności dopasowania do siebie dwóch elementów oraz użytkowania młotka, wkrętaka i wiertarki.

Niektóre listwy posiadają na spodniej stronie specjalną szynę, do której mocuje się wkręty. W szczelinie między powierzchnią podłóg należny wywiercić otwory oddalone od siebie o około 30-40 cm. Ważne, aby pierwszy otwór przy ścianie był umieszczony 10-15 cm od ściany – dotyczy to obu stron szczeliny. W wywierconych otworach umieszcza się kołki rozporowe, a następnie delikatnie i stopniowo wciska się wkręty. Na końcu można je dobić młotkiem, najlepiej gumowym. Użycie standardowego młotka wymaga dobijania wkrętu przez drewniany klocek, tak, aby nie uszkodzić listwy.

Możliwy jest również montaż metodą wkręcania bezpośredniego. W szczelinie należy wywiercić otwory i umieścić w nich kołki. Następnie wyznaczyć trzeba dokładne miejsca na listwie, w których wkręcone będą wkręty. Miejsca te trzeba nawiercić i przez tak przygotowane otwory za pomocą wkrętaka, umieścić wkręty w kołkach. Metoda ta jest niestety mało estetyczna, ponieważ główki wkrętów widoczne są na listwie.

Trwałość montażu listw progowych

Wybrany sposób montażu powinien zapewniać trwałość konstrukcji oraz naturalny ruch podłóg. Najlepiej sprawdzi się więc listwa z szyną zamontowana przy pomocy kołków.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię