Czym różnią się od siebie gniazdka natynkowe od podtynkowych
reklama

Podczas różnego rodzaju remontów, często spotykanym problemem, z którym możemy się spotkać jest wybór odpowiednich gniazdek elektrycznych. Ogólnie rzecz ujmując, można je podzielić na podtynkowe i natynkowe. W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze różnice wynikające z ich montażu oraz użytkowania, a także postaramy się podać przykłady ich zastosowania.

Główne różnice pomiędzy gniazdkami natynkowymi a podtynkowymi

Do najbardziej oczywistych różnic widocznych już na pierwszy rzut oka, jest ich wygląd i rozmiar. Rozwiązania podtynkowe są mniejsze i należą do najczęściej spotykanych gniazd wtykowych, w przeciwieństwie do gniazdek natynkowych, przypominających wyglądem kwadratową puszkę, najczęściej dodatkowo zabezpieczoną klapką zasłaniającą bezpośrednie wejście gniazdka.

Najistotniejsza różnica wiąże się jednak z ich wykorzystaniem i sposobem montażu. Gniazdka natynkowe stosuje się w miejscach, gdzie uniemożliwiony lub utrudniony jest montaż podtynkowy. Zazwyczaj stosuje się je w większych pomieszczeniach gospodarczych i fabrykach oraz wszędzie tam, gdzie instalacja elektryczna i okablowanie nie mogą być umieszczone w ścianie. Dlatego też obudowa takiego gniazdka jest większa od gniazdka podtynkowego, gdyż musi ono pomieścić dodatkowe kable. Gniazda podtynkowe są montowane w ścianie w specjalnie przygotowanych puszkach, z których wychodzą kable. Zawsze należy pamiętać, aby montaż tych elementów odbywał się przy wyłączonej elektryczności.

Gdzie stosujemy poszczególne gniazdka elektryczne?

Gniazdka podtynkowe będą z pewnością dużo bardziej estetyczne, co sprawia, że najczęściej stosujemy je w naszych domach lub innych pomieszczeniach reprezentatywnych, w przeciwieństwie do gniazdek natynkowych, których często używa się w większych pomieszczeniach gospodarczych lub przemysłowych. Warto pamiętać aby gniazdka natynkowe montować w miejscach łatwo dostępnych. W tym względzie gniazdka podtynkowe są elastyczniejsze, dzięki czemu łatwiej je schować np. za meblami.

Kilka zasad prawidłowego montażu i używania gniazdek elektrycznych

W zależności na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach prawidłowego montażu gniazdek elektrycznych, dzięki którym unikniemy przykrych lub nawet niebezpiecznych niespodzianek:

  • pamiętaj, aby gniazdka, do których będą podpięte sprzęty stałe takie jak pralka czy lodówka oraz inne urządzenia pobierające dużą ilość prądu, powinny mieć uziemienie,
  • gniazdka montowane w łazience oprócz wymaganego uziemienia powinny posiadać również dodatkowe klapki bryzgoszczelne, chroniące przed wodą i parą,
  • w domach i mieszkaniach, gdzie często przebywają dzieci, warto przemyśleć zastosowanie gniazd z przesłonami torów prądowych, dzięki czemu znacząco zniwelujemy zagrożenie porażenia prądem,
  • minimalna wysokość dla gniazd elektrycznych w pokojach dziennych to 20cm, a w łazienkach 140cm,
  • odległość rozmieszczenia gniazd od siebie nie powinna być mniejsza niż 2 – 2,5m
reklama

1 KOMENTARZ

  1. U mnie w domu jest to trochę zróżnicowane. Przykładowo w garażu i piwnicy posiadam takie gniazda tablicowe. Na piętrze już normalne podtynkowe. Istotne jest, by było dobrze zamocowane, aby nie było problemu, że potem takie gniazdo nam ”wisi”, musi być uziemione. Dobrą zmianą miejsca gniazda wydaje się przeprowadzenie kapitalnego remontu. Miałem taką sytuację, że w danym pomieszczeniu posiadałem tylko dwa gniazdka. Zmieniłem formę na 3 w każdym pokoju, co jest wygodniejsze od posiadania przedłużaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię