Czym różnią się od siebie gniazdka natynkowe od podtynkowych

Podczas różnego rodzaju remontów, często spotykanym problemem, z którym możemy się spotkać jest wybór odpowiednich gniazdek elektrycznych. Ogólnie rzecz ujmując, można je podzielić na podtynkowe i natynkowe. W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze różnice wynikające z ich montażu oraz użytkowania, a także postaramy się podać przykłady ich zastosowania.

Główne różnice pomiędzy gniazdkami natynkowymi a podtynkowymi

Do najbardziej oczywistych różnic widocznych już na pierwszy rzut oka, jest ich wygląd i rozmiar. Rozwiązania podtynkowe są mniejsze i należą do najczęściej spotykanych gniazd wtykowych, w przeciwieństwie do gniazdek natynkowych, przypominających wyglądem kwadratową puszkę, najczęściej dodatkowo zabezpieczoną klapką zasłaniającą bezpośrednie wejście gniazdka.

Najistotniejsza różnica wiąże się jednak z ich wykorzystaniem i sposobem montażu. Gniazdka natynkowe stosuje się w miejscach, gdzie uniemożliwiony lub utrudniony jest montaż podtynkowy. Zazwyczaj stosuje się je w większych pomieszczeniach gospodarczych i fabrykach oraz wszędzie tam, gdzie instalacja elektryczna i okablowanie nie mogą być umieszczone w ścianie. Dlatego też obudowa takiego gniazdka jest większa od gniazdka podtynkowego, gdyż musi ono pomieścić dodatkowe kable. Gniazda podtynkowe są montowane w ścianie w specjalnie przygotowanych puszkach, z których wychodzą kable. Zawsze należy pamiętać, aby montaż tych elementów odbywał się przy wyłączonej elektryczności.

Gdzie stosujemy poszczególne gniazdka elektryczne?

Gniazdka podtynkowe będą z pewnością dużo bardziej estetyczne, co sprawia, że najczęściej stosujemy je w naszych domach lub innych pomieszczeniach reprezentatywnych, w przeciwieństwie do gniazdek natynkowych, których często używa się w większych pomieszczeniach gospodarczych lub przemysłowych. Warto pamiętać aby gniazdka natynkowe montować w miejscach łatwo dostępnych. W tym względzie gniazdka podtynkowe są elastyczniejsze, dzięki czemu łatwiej je schować np. za meblami.

Kilka zasad prawidłowego montażu i używania gniazdek elektrycznych

W zależności na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach prawidłowego montażu gniazdek elektrycznych, dzięki którym unikniemy przykrych lub nawet niebezpiecznych niespodzianek:

  • pamiętaj, aby gniazdka, do których będą podpięte sprzęty stałe takie jak pralka czy lodówka oraz inne urządzenia pobierające dużą ilość prądu, powinny mieć uziemienie,
  • gniazdka montowane w łazience oprócz wymaganego uziemienia powinny posiadać również dodatkowe klapki bryzgoszczelne, chroniące przed wodą i parą,
  • w domach i mieszkaniach, gdzie często przebywają dzieci, warto przemyśleć zastosowanie gniazd z przesłonami torów prądowych, dzięki czemu znacząco zniwelujemy zagrożenie porażenia prądem,
  • minimalna wysokość dla gniazd elektrycznych w pokojach dziennych to 20cm, a w łazienkach 140cm,
  • odległość rozmieszczenia gniazd od siebie nie powinna być mniejsza niż 2 – 2,5m

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię