Rodzaje klamek do okien
reklama

Choć klamki do okien dołączane są do zakupionego skrzydła, dzięki czemu można mieć pewność, że będą pasować do całej konstrukcji, nie oznacza to, że zawsze sprostają indywidualnym oczekiwaniom osoby, która dokonała zakupu. Klamkę do okna można jednak szybko wymienić na taką, która będzie odpowiadała indywidualnym preferencjom.

Czy klamka do okna jest ważna?

Choć klamka do okna to element niewielki, pełni podwójną i ważną rolę – nie tylko funkcjonalną, ale w pewnym stopniu i dekoracyjną. Najważniejszy jest oczywiście pierwszy aspekt – klamka ma zapewnić odpowiednie działanie okna, a więc jego swobodne otwieranie i zamykanie. Istotna jest także jej kompatybilność z funkcjonalnością skrzydła w zależności od tego, czy skrzydło jest rozwierno-uchylne, czy tylko rozwierne. Klamka może pełnić także funkcję zabezpieczającą ze względu na to, że niektóre modele są wyposażone w specjalne blokady lub nawet zamki. Pod względem estetycznym klamka zaś przede wszystkim powinna być dopasowana kolorystycznie do ramy. Ważne, by pamiętać, że odcienie okien są różne, a ponadto mogą ulegać przebarwieniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Na tle starego okna nowa klamka może się odznaczać i wyglądać nieestetycznie. Niejednokrotnie pojawia się także konieczność wymiany uszkodzonej klamki bez wymiany całego okna – w takim przypadku należy starannie dobrać odcień, by rama i klamka tworzyły spójną całość.

Rodzaje klamek do okien

Wśród klamek do okien można wyróżnić przede wszystkim te wykonane z plastiku. Oprócz tego w sklepach dostępne są też klamki metalowe z takich materiałów jak aluminium, mosiądz czy stal, jak również klamki metalowo-plastikowe. Materiał, z którego zostanie wykonana klamka, ma duży wpływ na jej odporność na uszkodzenia czy codzienne użytkowanie. Klamki trwalsze, a więc te metalowe czy też metalowo-plastikowe, znajdą zastosowanie przede wszystkim przy oknach często otwieranych. Klamki można podzielić jednak także ze względu na ich budowę. Wyróżnić można więc klamki jednoramienne – najpopularniejsze i przywodzące na myśl klasyczne uchwyty klamkowe, a także dwuramienne, o kształcie zbliżonym do kotwicy. Producenci oferują także klamki w mniej standardowej wersji, które mogą stanowić oryginalną ozdobą niejednego okna.

Klamki kolorowe

Istnieje jednak możliwość nie tylko nabycia klamki białej, ale także klamek w innym kolorze, które można dopasowywać również do białych ram okiennych. Dobrze prezentować będą się modele złote, srebrne czy satynowe. Najlepiej jednak kolorowe klamki współgrają z ramami drewnianymi.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię