Zawory do baterii - co należy wiedzieć?
reklama

Jednym z podstawowych elementów każdej instalacji – czy to wodnej, czy gazowej jest zawór. To element armatury, który odpowiedzialny jest za:

  • regulację intensywności przepływu,
  • zamykanie i otwieranie przepływu w instalacjach.

Rodzaje zaworów

Na rynku dostępnych jest wiele typów zaworów przeznaczonych do różnych instalacji. Zawory spotykane w domowych instalacjach można podzielić ogólnie na zawory montowane w ciągu instalacji oraz zawory wypływowe. Idąc dalej, zawory możemy podzielić pod względem kształtu elementu odcinającego lub ograniczającego przepływ. Tutaj wyróżnia się zawory kulowe oraz zawory grzybkowe.

Zawory montowane w ciągu instalacji

Zawory montowane w ciągu instalacji różnią się miedzy sobą średnicą oraz sposobem łączenia z resztą instalacji. Wyróżnia się zawory przeznaczone do wspawania lub wlutowania w instalację oraz zawory wkręcane. Tu wyróżnia się zawory z końcówkami wkrętnymi, wkrętno – nakrętnymi i nakrętnymi. Czasami w domowych instalacjach można montować również zawory kołnierzowe, chociaż takie rozwiązania spotykane są częściej w instalacjach przemysłowych.

Zawory wypływowe

Zawory wypływowe montuje się na końcu instalacji, której medium może wydostać się do atmosfery – czyli na przykład na końcu instalacji wodnej. W zależności od tego, gdzie ta instalacja się znajduje oraz w jaki sposób jest zakończona, na wypływie mogą znaleźć się różne kurki. Zawór kulowy stosowany jest najczęściej na wypływach w ogrodzie oraz w części gospodarczej domu. Pozwala na szybkie zamykanie i otwieranie instalacji. Zawory grzybkowe często wymagają wykonania kilku obrotów, aby całkowicie otworzyć lub zamknąć przepływ. Aby nimi sterować potrzeba jednak mniej siły, niż do zaworu kulowego.

Jak sterujemy zaworami?

Zaworami spotykanymi w domach możemy sterować za pomocą kurka lub dźwigni. Zawory grzybkowe najczęściej są sterowane kurkiem, a zawory kulowe za pomocą dźwigni. Zarówno dźwignię, jak i kurek można spotkać w różnych wersjach wymiarowych, kolorystycznych oraz kształtowych.

Materiały na zawory

Zawory mogą być wykonane z różnych materiałów – począwszy od miedzi i mosiądzu (najczęściej spotykane materiały w instalacjach wodnych i gazowych), poprzez stal, skończywszy na tworzywach sztucznych. Zawory tworzywowe stosuje się najczęściej w nowych, budżetowych instalacjach wodnych.

Wielkość (wymiary gabarytowe) zaworów zależą również od maksymalnego ciśnienia, pod którym mogą pracować. W domowych instalacjach wodnych i gazowych spotyka się najczęściej zawory klasy PN 10 lub PN 16, rzadziej PN 25 lub PN 40.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię