Metalowe progi - w jakich pomieszczeniach warto je stosować?
reklama

Solidne drzwi nie ochronią wnętrz domu, jeżeli nie zadba się o prawidłowe wykończenie zewnętrznej części podłoża przy drzwiach. W tym celu najbardziej odpowiednie okazują się progi metalowe, które zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza oraz kurzu do mieszkania. W niektórych aranżacjach sprawdzą się również jako element wykończeniowy w pomieszczeniach wewnętrznych.

Metalowy próg przy drzwiach zewnętrznych

W tym przypadku próg będzie pełnić głównie rolę funkcjonalną i razem z drzwiami oraz ciepłym montażem ościeżnicy ochroni wnętrza przed napływem chłodu, o ile oczywiście zostanie odpowiednio zamontowany. Warto o tym pamiętać, ponieważ źle wykonany montaż progu skutkuje nie tylko nieszczelnością drzwi, ale także może utrudniać ich otwieranie i zamykanie.

Kiedy sprawdzą się metalowe progi w pomieszczeniach wewnętrznych domu?

Wielu osobom próg niezbyt dobrze się kojarzy i rzeczywiście trudno uznać go ozdobę, jeżeli jest wykonany z bardzo masywnych i ciężkich materiałów. W nowoczesnych projektach często pomija się progi uznając je za relikt przeszłości, jednak zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają jego dużą praktyczność, a przy odpowiednio dobranym rodzaju progu również jego walory estetyczne. Metalowy próg na pewno sprawdzi się na styku posadzek wykonanych z różnych materiałów, a często tak się zdarza pomiędzy przedpokojem wyłożonym bardzo wytrzymałym na ścieranie i wilgoć gresem lub terakotą a pokojem z panelami czy też parkietem. Podobna sytuacja będzie pomiędzy kuchnią otwartą, która zazwyczaj ma podłogę ceramiczną a salonem.

Progi metalowe mogą podkreślić industrialny bądź urbanistyczny styl wystroju wnętrz i będą się wręcz idealnie komponować z innymi elementami wykonanymi ze stali. To mogą być schody metalowe, ale także meble z aluminium oraz urządzenia AGD w kolorze stali nierdzewnej. Niektórzy projektanci wykorzystują nawet progi z metalu do tworzenia niebanalnych kompozycji naściennych, jakże charakterystycznych dla stylu art deco.
Warto wtedy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego modelu progu, tym bardziej że można decydować się na gładkie i dość proste w wyglądzie listwy zabezpieczające wykonane ze stali albo bardziej efektowne, a jednocześnie elastyczne i miękkie listwy aluminiowe o charakterze dekoracyjnym.

Gdzie jeszcze warto stosować metalowe progi?

W magazynach i lokalach użyteczności publicznej, a więc miejscach o dużym natężeniu ruchu, tego typu rozwiązanie jest nawet koniecznością, aby na dłużej zachować posadzki w nienagannym stanie. Odpowiednio zastosowany próg zabezpieczy podłogę przed nadmiernymi obciążeniami oraz działaniem niekorzystnych czynników, jak zabrudzenia i wilgoć.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię