widły
reklama

Widły są narzędziami trzonowanymi, będącymi jednym z najpopularniejszych części wyposażenia każdego gospodarstwa. Znajdują zastosowanie zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w hodowlach czy plantacjach rolnych. Warto jednak wiedzieć, że widły różnią się między sobą budową i możliwym zastosowaniem.

Widły – budowa

Widły są to narzędzia składające się z trzonu, uchwytu oraz głowicy z zębami. Najczęściej trzon wykonywany jest z drewna, ale mocniejsze modele otrzymują trzony metalowe lub wykonane z włókna szklanego. Odpowiednio wyprofilowany trzonek oraz głowica z zębami są wykonane z odpornego metalu, który wytrzymuje duży nacisk, a także kontakt z substancjami chemicznymi. Zęby głowicy zazwyczaj są lekko zakrzywione w przód, a sama ilość zębów w widłach zależy od ich przeznaczenia.

Rodzaje wideł i ich zastosowanie

Wbrew pozorom, każde widły są inne, w zależności od tego jaką funkcję mają spełniać. Najpowszechniej używane są widły szerokozębne, płaskozębne czy amerykańskie. Standardowe różnice pomiędzy tymi narzędziami bez problemu dostrzeże każdy doświadczony ogrodnik. Wymienione rodzaje wideł przeznaczone są głównie do kopania i różnią się ilością, długością zębów oraz ich rozstawieniem. Klasyczne widły nadają się do przekopywania ziemi, przerzucania kompostu, rozluźniania twardego podłoża, przerzucania siana i słomy. W wielu gospodarstwach wykorzystuje się je również do napowietrzania gleby oraz trawników. Wśród wideł znajdują się również modele, których żeby zakończone są kulkami – narzędzie nazywa się gablami i dedykowane jest do przerzucania roślin okopowych. Zwykle posiadają gęsto rozmieszczone zęby, które uformowane są kształtem na podobieństwo łopaty. Głównie w przydomowych ogródkach stosować można również tzw. widełki, czyli rodzaj wideł o niewielkiej głowicy i stosunkowo krótkim trzonie. Znajdują one zastosowanie w spulchnianiu gleby i pielęgnacji rabatek, a także roślin doniczkowych.

Jaki trzonek wideł warto wybrać?

Zakup wideł nie wiąże się jedynie z uważnym sprawdzeniem ich przeznaczenia – wartym uwagi aspektem jest również materiał, z jakiego wykonano trzon. Do amatorskich prac ogrodniczych i takich, które nie wymagają dużej siły wystarczy trzon drewniany – wygodnie trzyma się go w rękach, jednak jest słabo odporny na działanie wilgoci, może również ulec złamaniu. Trzon metalowy jest lepszym wyborem, jeżeli widły mają służyć do przenoszenia ciężkich elementów czy przekopywania twardej, zbrylonej gleby. Może są mniej wygodne w użyciu, jednak widły z trzonem metalowym nie ulegną złamaniu ani uszkodzeniu przez wilgoć.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię