Szkodniki roślin w ogrodzie – ślimaki, krety, turkucie, gryzonie

0
2532
Szkodniki roślin w ogrodzie
reklama

Dla każdego ogrodnika wizyta wszelkiej maści szkodników jest bardzo nieprzyjemna. Odpowiedzialnych za niszczenie roślin ogrodowych jest wiele. Warto jednak dokładniej im się przyjrzeć i sprawdzić, jakie mamy możliwości dla ochrony roślin.

Szkodniki roślin w ogrodzie

Najwięcej szkód w ogrodowym roślinom wyrządzają larwy owadów. Dewastacją naszych plonów „nie pogardzą” również osobniki dorosłe. Oprócz owadów za niszczenie roślin w przydomowych ogródkach odpowiedzialne są ślimaki, krety i różne gryzonie (myszy, norniki, karczowniki). Wszystkie te organizmy mają w naszych ogrodach do spełnienia swoje zadanie. I o ile mamy do czynienia z pojedynczymi osobnikami, to mogą przynieść nam więcej pożytku niż szkody, to w przypadku, gdy nasz ogród (lub jego okolice) wybiorą sobie jako swoje leże, to mogą stać się one naprawdę uciążliwe. Jak sobie zatem z nimi radzić?

Ślimaki

Atakują praktycznie wszystkie rodzaje roślin ogrodowych. Wygryzają w liściach otwory lub zeskrobują skórkę wraz z miękiszem. Często żerują zwłaszcza na młodych roślinach, zjadać wszystkie ich liście. Najgroźniejszym szkodnikiem wśród ślimaków jest pomrów ogrodowy, który – jeśli pojawi się masowo – może spowodować bardzo duże szkody wśród roślin.

Aby pozbyć się inwazji ślimaków w sposób naturalny, do ogrodu należy wprowadzić jeże, jaszczurki, ptaki lub ropuchy. Pożyteczne w ich zwalczaniu są również chrząszcze. Ślimaki można również nęcić kawałkami świeżych warzyw i owoców, a nawet … piwem i wyprowadzać je daleko poza swój ogród.

Krety

Krety to pożyteczne stworzenia, które pomagają usuwać z ogrodu wiele potencjalnie szkodliwych organizmów (gryzoni, owadów, czy ślimaków). Same jednak potrafią być niemałym utrapieniem dla właścicieli ogrodów i skutecznie rujnować pięknie wypielęgnowane trawniki. Sposobem na odstraszenie kretów ze swojego ogródka jest umieszczanie w kopcach spleśniałych cytryn, sadzenie intensywnie pachnących roślin, a także umieszczanie w ziemi nabitych na pręty butelek, wiatraczków i innych przedmiotów wydających dźwięki.

Turkuć podjadek

Turkucie to bardzo duże owady, których widok niejedną ogrodniczkę może przyprowadzić o ciarki na plecach. Drążą one korytarze w ziemi i wywracają do góry nogami korzenie roślin, wciągając je do jam i dziurawiąc. Pojedyncze sztuki nie będą dla ogrodu zagrożeniem. Problem pojawi się, gdy będzie ich więcej. Można je wyłapywać i wypuszczać z dala ogrodu, a przy zlokalizowaniu większych skupisk wykopywać dziury i przykrywać je obornikiem. Turkucie schronią się w nim na okres zimy i wtedy należy obornik wykopać wraz z owadami.

Gryzonie

Gryzonie zjadają trawy, zboża łącza, cebule i bulwy roślin ozdobnych, a zimą również korę i pędy drzew. Najbardziej szkodliwe wśród gryzoni są norniki, których jest zwyczajnie najwięcej i doskonale adaptują się nawet w trudnych dla „stada” sytuacjach. Szkodniki te z ogrodu można przepędzić przy pomocy roślin, których zapachu nie lubią. Dlatego warto w swoim ogródku znaleźć miejsce na czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, cesarską koronę, komosę i ostrzeń.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię