W wielu domach raz na jakiś czas może pojawić się problemem, jakim jest nadmierna wilgoć (przekraczająca bezpiecznie 50%). Tak wysoki jej poziom może mieć różne przyczyny i oczywiście negatywne konsekwencje (np. w postaci pojawiania się pleśni). Na szczęście jednak istnieją sposoby na to, by obniżyć poziom wilgotności w domowych pomieszczeniach.
Czemu tak ważne jest obniżenie wilgoci w domu?
Nadmierna wilgoć może pojawić się niekiedy nawet w miejscach, gdzie zazwyczaj nie ma się z nią problemu. Do jej powstania może przyczynić się na przykład intensywne gotowanie, ale też: duże ilości świeżego prania lub częste i długie kąpiele. Najczęściej poziom wilgotności podnosi się zimą, kiedy przestaje się używać wentylatorów/wiatraków, znacznie rzadziej (i na krócej) otwiera się też okna. Wymienione wcześniej czynności generują więc wtedy duże ilości pary wodnej, która pozostaje w pomieszczeniach tworząc dość wysoki poziom wilgotności. Bez ujścia, para wodna zamienia się bowiem szybko w skroploną wodę, która będzie wpływać negatywnie na różnorodne powierzchnie. Zacznie ona osiadać na ścianach i meblach, po jakimś czasie doprowadzając do rozwinięcia się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Pokryte stałą wilgocią materiały (kanapy, krzesła) mogą ulegać procesom gnilnym, podobnie z długo nie wysychającą odzieżą.
Jakie sposoby na wilgoć można wykorzystać w domu?
Istnieje kilka różnorodnych sposobów na to, by z domu pozbywać się skutecznie wilgoci. Można do nich zaliczyć działania doraźne:
- korzystanie z wentylatorów,
- gotowanie potraw pod przykryciem i na niewielkim ogniu,
- w czasie kąpieli uchylanie drzwi od łazienki,
- w czasie kąpieli uchylanie drzwi od łazienki,
- wycieranie powierzchni, na których osadza się woda.
Do obniżania poziomu wilgoci przyczynią się także:
- prawidłowa wentylacja pomieszczeń (co trzeba wykonać jeszcze na etapie budowy budynku),
- swobodna cyrkulacja powietrza (częste otwieranie okien i drzwi od poszczególnych pomieszczeń),
- dobrej jakości wyciągi, które będą dopasowane do rodzaju pomieszczenia (okap w kuchni i odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience),
- użytkowanie na nadmiernie wilgotnych ścianach sprzętu jakim jest osuszacz powietrza (o wybranej mocy); takie urządzenie pomoże w obniżeniu wilgotności względnej powietrza, a później pochłonie wilgoć ze ścian (skraplając wodę do specjalnych zbiorników),
- skorzystanie z nagrzewnicy, która podniesie temperaturę powietrza, dzięki czemu wilgoć zacznie odparowywać (w czasie takich działań ważne jest zapewnienie szybkiego odprowadzania wilgoci, by proces nie zadziałał jedynie na wierzchnią część ścian.
Na koniec warto zaznaczyć, że optymalny poziom wilgoci w domu mieści się w przedziale 45-60%, a można go sprawdzić przy użyciu wilgotnościomierza, który da się kupić w wielu sklepach budowlanych.