Sprzątanie po budowie - samodzielnie czy z firmą
reklama

I choć o sprzątaniu po budowie mówi się niewiele, jest to spory problem dla właścicieli nowych domów. Teoretycznie, nieruchomość jest gotowa, aby rozpocząć tzw. “wykończeniówkę”, jednak w praktyce okazuje się, że przed nami jeszcze sporo pracy, zanim będziemy mogli wnieść meble. W takich przypadkach zwykle rozważamy dwie opcje: samodzielne działanie lub wynajęcie firmy sprzątającej. Co jest lepsze? Sprawdźmy.

Pozostałości po budowie, czyli co nas czeka po otrzymaniu kluczy?

Co pozostaje po zakończeniu budowy domu? To w głównej mierze zależy od naszej umowy z wykonawcą. Zatrudniona ekipa budowlana może być zobowiązana do uprzątnięcia gruzu oraz innych, ciężkich, materiałów. Zdarza się również, że pozostawia dom i jego otoczenie całkowicie sprzątnięte. Ale czy na pewno?

Niestety po wejściu do domu, czystość w nim nie jest zadowalająca. Unoszący się w powietrzu kurz pobudowlany, powoli opada na podłogę, przez co w ciągu kilku minut zbiera się na niej warstwa uporczywego pyłu w formie drobnych ziarenek. W takim przypadku musimy ponownie posprzątać cały dom, najlepiej z użyciem odpowiednich sprzętów. Zmiotka lub zwykły odkurzacz mogą sobie nie poradzić z wyłapaniem wszystkich drobinek, które nawet po wielogodzinnym zbieraniu, wciąż są widoczne i wyczuwalne. Możemy również zdecydować się na pomoc firmy świadczącej usługi sprzątające, które posiadają ogromne doświadczenie i odpowiednie akcesoria, tj. sprzęty, materiały oraz preparaty czyszczące nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Samodzielnie czy z pomocą firmy sprzątającej?

Wchodząc do świeżo wybudowanego domu, możemy wyczuć charakterystyczny, utrudniający oddychanie, zapach. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i samozaparcia, możemy próbować samodzielnie wszystko ogarnąć, zaczynając od najwyższej kondygnacji (np. strychu) i kierując się do najniższej, np. piwnicy. Jednak widząc skalę pracy, jaka nas czeka, coraz częściej decydujemy się na zewnętrzne usługi sprzątające.

Zalety współpracy z firmą świadczącą usługi sprzątające

Nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością czasu, aby samodzielnie poradzić sobie z odpadami, które zostały po budowie domu. Czasami również nie mamy w sobie wystarczająco dużo siły, aby zrobić to w możliwie najkrótszym czasie. W przypadku wielu rodzin, w których jedna osoba w rodzinie jest przez 8 godzin dziennie w pracy, zaś druga zajmuje się dwójką żywiołowych dzieci, szybkie doprowadzenie nieruchomości do odpowiedniego stanu, może wiązać się z wieloma komplikacjami. Decydując się na skorzystanie z usług firmy sprzątającej po budowie, oszczędzimy sobie wielu nerwów, a dodatkowo mamy pewność, że:

  • wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami – czystość i efekt to cel firmy świadczącej usługi sprzątające. Nie jest to działanie powierzchowne, ponieważ płacąc, mamy prawo wymagać najwyższej jakości. Co więcej, doświadczenie pracowników sprawia, że cały proces odbywa się możliwie jak najszybciej, dzięki czemu nie musimy się martwić o długotrwałe wyłączenie nieruchomości z użytku;
  • użyte środki czystości będą dostosowane do materiału danej powierzchni – decydując się na zatrudnienie firmy sprzątającej możemy mieć pewność, że do drewnianych, kamiennych lub żywicznych podłóg, zostaną użyte odpowiednie preparaty czyszczące. Pracownicy nie mogą sobie pozwolić na ryzyko wystąpienia np. przebarwień, dlatego zawsze zwracają uwagę na to, z czego jest wykonana dana powierzchnia, którą zamierzają oczyścić;
  • do sprzątania zostanie wyznaczona odpowiednia ilość pracowników – współpracując z legalnymi i profesjonalnymi firmami sprzątającymi, nie musimy się obawiać, że do piętrowego domu o powierzchni 200 mkw przyjedzie jedna osoba. Ilość pracowników jest dostosowywana do ilości pracy, stopnia skomplikowania i wielkości nieruchomości.

Sprzątanie po budowie – o czym należy wiedzieć?

Sprzątanie po budowie jest niezwykle trudne i jeśli podejdziemy do tego bez odpowiedniego przygotowania, możemy nie tylko nadłożyć sobie dodatkowej pracy, ale również nie widzieć żadnych efektów. O czym musimy wiedzieć przed rozpoczęciem porządków? Sprawdźmy:

  • zwykły odkurzacz nie jest przystosowany do intensywnej eksploatacji, dlatego zanim zaczniemy porządki, warto się zaopatrzyć w tzw. “przemysłowy”, który jest stosowany w profesjonalnych firmach sprzątających. Jest on silniejszy, większy i poradzi sobie z zebraniem różnego rodzaju zabrudzeń;
  • dopóki nie usuniemy całego kurzu, również tego unoszącego się w powietrzu, nie możemy przystąpić do czyszczenia na mokro. Opadające drobinki w kontakcie z wodą zamieniają się w błoto, przez co możemy narobić sobie jeszcze większego bałaganu, niż zastaliśmy w fazie początkowej;
  • gdybyśmy spojrzeli przez mikroskop, okazałoby się, że unoszący się w powietrzu pył, w rzeczywistości ma postać mikroskopijnych ziarenek o ostrych krawędziach. Jeśli więc niedokładnie go usuniemy i rozpoczniemy czyszczenie na mokro, wówczas możemy porysować powierzchnię nowej podłogi, mebli lub szyb. Pracownicy firm świadczących usługi sprzątające, posiadają nieco inne metody pracy, dlatego takie sytuacje się nie zdarzają;
  • odpady należy na bieżąco segregować, w przeciwnym razie może zostać nałożona na nas kara finansowa.

Sprzątanie po remoncie nie tylko w domu, ale i na zewnątrz

Firmy sprzątające nie świadczą swoich usług wyłącznie wewnątrz budynków. Oprócz uprzątnięcia domu, zajmą się również terenem, który do niego przylega. Nikt przecież nie chce mieć gruzu przed domem. Decydując się zatem na współpracę z doświadczonymi specjalistami, możemy mieć pewność, że również nasze podwórko zostanie dokładnie oczyszczone z pozostałości budowlanych.

Jak sprzątać po budowie, aby nie zwariować? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zrezygnowały z pomocy fachowców. Decydując się na współpracę z doświadczoną firmą zyskujemy dużo więcej niż nam się wydaje, dlatego zaraz po zakończeniu prac, możemy śmiało się wprowadzać do swojego wymarzonego i wyczekiwanego domu.

reklama

1 KOMENTARZ

  1. Najważniejsze w takim sprzątaniu to nie narobić szkód. I tutaj właśnie trzeba mieć doświadczenie i umiejętności albo wybrać taką firmę + z ubezpieczeniem OC i co ważne podpisać umowę i udokumentować stan przed i po wykonaniu sprzątania. Przerabialiśmy to w naszej firmie z firmą https://www.brudtech.pl/ i wyszło tak jak miało chcieliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię