Klej do płyt gipsowo – kartonowych – jak wybrać właściwy?

0
5305
Klej do płyt gipsowo - kartonowych - jak wybrać właściwy?
reklama

Lista możliwych zastosowań w budownictwie płyt gipsowo – kartonowych jest bardzo długa. Płyty tego typu idealnie sprawdzają się jako podkładka pod tapety, płytki i wiele innych materiałów wykończeniowych. Można z nich korzystać zarówno w domach, jak i obiektach użytkowych. Montaż płyt gipsowo – kartonowych sam w sobie nie jest niczym trudnym, zatem większość osób jest w stanie zająć się tym samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego kleju. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to efekty naszej pracy nie będą zbyt trwałe.

Jaki rodzaj kleju wybrać do płyt gipsowo – kartonowych?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów klejów do płyt g-k. Największą popularnością cieszą się kleje gipsowe. Są one powszechnie wykorzystywane między innymi ze względu na dobre właściwości, trwałość oraz stosunkowo niską cenę.
Do klejenia płyt gipsowo – kartonowych może być wykorzystana również pianka poliuretanowa. Jest ona przede wszystkim szybsza i wygodniejsza w aplikacji. Dodatkowo odznacza się równie dobrymi cechami i trwałością.

Wybór kleju do płyt g-k – na co zwracać uwagę?

Dobry klej do płyt g-k powinien posiadać kilka cech. Warto pamiętać, że kleje gipsowe są zwykle sprzedawane pod postacią proszku, który trzeba samodzielnie rozrobić. Dobrze, aby klej nie sprawiał trudności przy jego rozrabianiu. Pod tym względem warto kierować się opiniami użytkowników, które można znaleźć w internecie. Niektóre kleje, pomimo swoich dobrych właściwości, są po prostu trudne w rozrobieniu, co początkującym osobom może sprawiać nieco problemów.

Czas wiązania kleju

Czas wiązania opisuje to, bo jakim czasie od nałożenia klej utworzy na powierzchni zwartą spoinę. Parametr ten producenci podają na opakowaniach swoich klei. Wbrew pozorom, krótki czas wiązania nie zawsze jest zaletą. Szczególnie osoby bez doświadczenia powinny wybrać klej z czasem wiązania wynoszącym nawet około godziny. Dzięki temu w razie jakichkolwiek niedoskonałości w naszej pracy zdążymy jeszcze nanieść poprawki. Lepiej dać sobie na to nieco dodatkowego czasu.

Wybierz sprawdzonego producenta kleju do płyt gipsowo – kartonowych

Kleje do płyt gipsowo – kartonowych są oferowane przez mnóstwo producentów, mamy zatem bardzo szeroki wybór produktów. Lepiej jednak skupić się na tych znanych markach, które są gwarancją wysokiej jakości. Klej musi posiadać dobry skład i odznaczać się trwałością. W przeciwnym wypadku nie przetrwa długo, a my sami będziemy musieli wydać jeszcze więcej pieniędzy na poprawki. Lepiej jest nie oszczędzać na takich rzeczach.

Przygotowanie do klejenia

Zanim nałożymy wybrany klej do płyt gipsowo-kartonowych na ścianę, należy go odpowiednio przygotować. Jeśli wybraliśmy piankę wykończeniową, to produkt powinien być od razu gotowy do aplikacji. W przypadku klejów gipsowych należy rozrobić proszek w wodzie. Trzeba tu starannie przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu, bowiem w przeciwnym wypadku klej nie uzyska odpowiedniej konsystencji.
Ściana również musi być dokładnie przygotowana. Nawet najlepszy klej nie będzie dobrze się trzymał podłoża, które nie zostanie wcześniej wyczyszczone i odtłuszczone. Jeśli do każdego etapu tych prac podejdzie się z odpowiednią uwagą, to nawet osoba początkująca będzie w stanie poprawnie nałożyć klej i przykleić na nim płyty.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię